Joseph Rochefort: Klíč k bitvě u Midway našel kryptoanalytický génius. Američané poté načali úspěšný obrat v Pacifiku

Joseph Rochefort: Klíč k bitvě u Midway našel kryptoanalytický génius. Američané poté načali úspěšný obrat v Pacifiku
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Joseph Rochefort
05 / 01 / 2023, 10:00

Joseph Rochefort patřil mezi nejlepší kryptoanalytiky své doby. Přispěl významným způsobem k porážce Japonců v Pacifiku.

Rochefort patřil k důležitým postavám vleklé války v Pacifiku. Jak se ukázalo, jeho kryptoanalytické schopnosti vydatně pomohly zvítězit nad houževnatým japonským protivníkem v Pacifiku. Rochefort se narodil v Daytonu ve státě Ohio. V roce 1917 se připojil k americkému námořnictvu, když ještě studoval na střední škole. Dosáhl hodnosti podporučíka a později, v roce 1919 působil na tankeru USS Cuyama, který byl zařazen do služby v roce 1917.

Brzy se Rochefortovi nadřízení dozvěděli o jeho zálibě - luštění nejrůznějších hlavolamů a hádanek a posléze usoudili, že právě mladík by byl vhodný jako kryptoanalytik. Tomuto ,,řemeslu" se měl vyučit ve Washingtonu, kde prošel kryptoanalytickým výcvikem a měl možnost pracovat s mistryní tohoto oboru Agnes Meyer Driscollovou, která vešla do historie jako ,,Miss Aggie či ,,Madame X". Rochefort stanul od roku 1926 v čele oddělení OP-20G, které vedl tři roky. Naučil se později rovněž japonsky.

Rocherfort, který se mezitím více než osvědčil, byl v roce 1941 vyslán na Havaj a stal se velícím důstojníkem na stanici Hypo, jejíž činností bylo luštění nepřátelských šifrovaných zpráv. A Rocherfort se zde prakticky nezastavil, a pracoval prakticky neustále, což zejména platilo po útoku Japonců na tichomořskou základnu Pearl Harbor v prosinci 1941.

Rocherfortovi spolupracovníci později líčili, že geniální kryptoanalytik kvůli svému pracovnímu zanícení dokonce šidil i hygienu. Nicméně Rochefortova snaha přinesla své ovoce, kdy po usilovné práci Rochefortův tým rozluštil japonský námořní kód JN-25.

Po Doolittlově náletu v dubnu 1942, kdy bylo Japonsko poprvé zasypáno bombami ze strany USA, začal Rochefort postupně sbírat střípky informací, které naznačovaly, že Japonci chtějí uskutečnit velkou operaci ve středním Pacifiku známou pod označením ,,AF". Rochefort usoudil, že jejich tichomořský nepřítel se chystá napadnout atol Midway.

Ve Washingtonu však o tom panovaly značné pochyby, protože Rochefortovi kolegové se domnívali, že terčem se stanou buď Aleutské ostrovy, Port Moresby, nebo exponovaná Havaj, a zkušenému kryptoanalytikovi nevěřili. Během května se Rochefortův tým snad nezastavil. Dokázal dešifrovat, přeložit či analyzovat okolo 140 zpráv denně. Kryptoanalytický tým pak zjistil i předpokládané datum japonského útoku, jež mělo připadnout na červen, respektive před jeho polovinou. Na druhé straně stálo velké úsilí, aby Rochefort ostatní přesvědčil, což se nakonec podařilo.

Američané tak měli u klíčové bitvy, která proběhla v červnu 1942, nad Japonci výhodu, a to právě díky Rochefortovi a jeho neúnavnému týmu. Bitvu u Midway Američané vyhráli a střet představoval bod obratu ve válce o Pacifik, protože zde Japonci utržili takové materiální ztráty, které už nemohli do budoucna nahradit.

Za své úsilí pak dostal Rochefort dostal několik vyznamenání, například Záslužnou legii. Rochefort opouští námořnictvo v roce 1953 v hodnosti kapitána. Jeho záslužné činy pak byly vyobrazeny ve filmu Bitva o Midway z roku 1976, kdy si Rocheforta zahrál slavný herec Hal Holbrook. Sám geniální kryptoanalytik zemřel právě v tomto roce ve svých 76 letech.

 

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku