Autor fotografie: Gororivera, CC BY-SA 4.0|Popisek: Američtí vojáci ve Vietnamu v květnu 1969
Clifford Chester Sims je hrdinou, který zemřel, aby mohli ostatní žít.
Clifford Pittman měl v útlém dětství velkou smůlu. Brzy přišel o oba rodiče a musel žít se svými příbuznými v opuštěném školním autobusu. Posléze se na něho přece jen usmálo štěstí a byl adoptován manželi Jamesem a Irene Simsovými, když mu bylo 13 let.
Jeho další kroky pak vedly do armády, do které se přihlásil ve městě Jacksonville na Floridě krátce poté, co dokončil středoškolská studia. V roce 1967 se přesunul Clifford, který se nyní jmenoval již Sims, do města Fort Bragg, kde se připojil k 101. výsadkové divizi a později sloužil jako rotmistr.
Další zastávkou měl být Vietnam, kde již několik let zuřila válka. Jak se ukázalo, právě Vietnam se stal pro Clifforda osudným. To způsobilo, že jeho nasazení trvalo poměrně krátce.
V kritický moment 21. února 1968 kráčel se svou jednotkou od shořelé skládky munice ven z města Hue. Když jednotka mířila směrem z města, narazila na bunkr. V tom okamžiku uslyšel Clifford zřetelný a nezaměnitelný zvuk nástražného výbušného systému. Okamžitě začal křičet na ostatní vojáky, aby se vrátili zpět. Sám však neváhal ani minutu, rozběhl se k výbušnému systému. Clifford pohotově zalehl zařízení, čímž zachránil ostatní vojáky od nejhoršího.
Zároveň učinil oběť nejvyšší, aby mohli ostatní žít. Sims zachránil životy několik vojáků ze své jednotky, napsal později Cleo Hogan, Cliffordův velitel ve Vietnamu a zároveň svědek této události.
Sims zemřel ve věku 25 let a je pochován na hřbitově ve městě Pensacola na Floridě. Simsovi byla posmrtně udělena Medaile cti, kterou převzala z rukou tehdejšího viceprezidenta Spira Agnewa jeho žena Mary.
Zdroj: taskandpurpose.com