Kancléř tří prezidentů a jeho syn v knize vzpomínají: Na osudovou cestu delegace do Moskvy chtěl Svoboda zapomenout. Bití mokrými ručníky mělo přinutit Čechoslováky k poslušnosti

Kancléř tří prezidentů a jeho syn v knize vzpomínají: Na osudovou cestu delegace do Moskvy chtěl Svoboda zapomenout. Bití mokrými ručníky mělo přinutit Čechoslováky k poslušnosti
23 / 04 / 2019, 23:00

Paměti Dra. Ladislava Nováka, kancléře tří prezidentů, po letech opět vycházejí, navíc obohacené o vzpomínky jeho syna, kterak si tátu pamatoval v soukromém i profesním životě. V mnoha ohledech staví autor i spoluautor dogmaticky zažité události do nového světla, a odbourává tak informační embargo, které se kupříkladu vztahovalo na osudovou cestu naší delegace do Kremlu po srpnu 68. Ponížení, blamáž a ostuda z cyklu naše slavné prohry. To vše se dočtete v publikaci Kancléř tří prezidentů, která by neměla chybět v knihovně každého zájemce o československou historii.

Kancléř prezidenta neoplývá výjimečnými pravomocemi, nemůže předkládat zákony, měnit ústavu či doplňovat státní symboly. Jeho roli můžeme z dnešního hlediska, stejně jako tenkrát, chápat jako úřednicko-manažerskou, jelikož Kancelář prezidenta republiky je organizační složkou státu. Kancléřovu úlohu ocení až dějiny, pokud se tedy o své vzpomínky podělí, protože on je tím člověkem, který je hlavě státu nablízku v časech dobrých a zlých. Dr. Ladislav Novák měl to štěstí, že působil jako kancléř hned u tří prezidentů, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného a Ludvíka Svobody, s Gustavem Husákem se rozešel ve zlém. My, čtenáři, máme zase to štěstí, že po sobě zanechal psané paměti, které opětovně oživil a obohatil jeho syn Jiří.

Kdy Vás to napadlo, že znovu vydáte a informačně doplníte knihu Kancléřem tří prezidentů?

Nosil jsem to v hlavě delší dobu, ale teprve, když jsem ležel hospitalizován v Motole a sledoval v televizi dokument Rudí prezidenti, řekl jsem si, že tu knihu musím vydat znovu a doplněnou o mé vzpomínky na tátu.

Pokud jsem četl správně, tak za zachránce Františka Kriegla, který měl původně v Moskvě zůstat vězněn, jelikož odmítl podepsat, se dá považovat váš otec.

Ano, je to pravda, aspoň tak mi otec líčil ten sled událostí. Někdy je to náhoda, v kombinaci s faktorem být ve správný čas na správném místě a pak také odvaha se rychle rozhodnout. V knize je ta anabáze vysvětlena.

Váš tatínek působil, jak již bylo řečeno také u prezidenta Novotného, o němž se traduje, že byl vášnivým karbaníkem. Vzpomenete si v souvislosti na nějakou událost?

Jednou o půlnoci zazvonil u nás doma na Molochově (Letná pozn. redaktora) telefon, všichni jsme se vzbudili a báli se, co se to děje. Pro tátu poslali služební auto, aby jel na Hrad. Až nazítří jsme se dozvěděli, že soudruha prezidenta Novotného svrběly prsty a potřeboval někoho k mariáši. Tím byl známý.

Váš otec byl po moskevské anabázi v podstatě odejit ze strany i z funkce a stal se persona non grata.  K čemu tam tedy došlo? Obecně se ví se, že jednotou československá delegace zrovna neoplývala.

Ano, jeho osud na pozici kancléře se lámal právě v Moskvě, kdy se otec postavil na stranu prezidenta Svobody, který ho potom, paradoxně vyhodil, aniž by mu to řekl. Svoboda se už při odletu divil, že letadlo do Moskvy mělo mezipřistání v Bratislavě, kde se připojili k delegaci Husák, Bilak a další. Ti pak vytvořili partu spiklenců, kteří dělali již v Kremlu rozhodující separátní schůzky, při nichž bez mandátu rozhodovali o budoucnosti země.

Když jste zmínil separátní schůzky, v knize jste nakousl, že část delegace byla bita mokrými ručníky. Mokrými pro to, aby se nedělaly modřiny. Myslíte, že by Sověti vztáhli ruku i na hrdinu Sovětského svazu generála Ludvíka Svobodu?

Na toho si troufám tvrdit, že ne. Chovali ho ve velké úctě. Ale mého tátu a další prý zbavovali idejí a osobní svobody. Táta o tom v pamětech nepsal, ale já už to nemohl v sobě dál nosit, protože tato informace, stejně jako další jiné v knize, mění pohled na události. Jen si to srovnejte! Na venek je v Moskvě vítaly davy, pořádaly se oficiality, ale jakmile se uzavřel Kremelský palác, šířil se strach, panika, bezmocnost a rodila se nenávist.  O tom vše se ale dočtete v knize, kterou můžete koupit jen na www.kanclertriprezidentu.cz  

Čím se dnes živíte?

V současné době spolupracuju se společností WERO WATER MANAGEMENT- která, se zabývá strategickou surovinou dneška - bez které se lidstvo neobejde a to vodou.

autor: Jan Blažek

Tagy článku