Kapitán bitevní lodi USS Arizona byl během japonského útoku vymrštěn výbuchem z můstku lodi. Tělo nebylo nikdy nalezeno

Kapitán bitevní lodi USS Arizona byl během japonského útoku vymrštěn výbuchem z můstku lodi. Tělo nebylo nikdy nalezeno
Autor fotografie: Volné dílo, US Navy|Popisek: Hořící USS Arizona
07 / 12 / 2020, 11:30

Kapitán Franklin Van Valkenburgh (1888–1941) byl absolventem roku Námořní akademie v Annapolis z roku 1909 a v době japonského útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941 byl kapitánem bitevní lodi USS Arizona (BB-39), jejíž velení převzal 5. února 1941.

Franklin Van Valkenburgh

7. prosince 1941, když Japonci zahájili útok na přístav Pearl Harbor, běžel kapitán Van Valkenburgh z kabiny do navigačního můstku, odkud začal okamžitě řídit obranu své lodi. Van Valkenburgh odmítl ztrácet čas přesunem na velitelský můstek, přestože ten byll odolnější vůči útočícím japonským strojům, a pokračoval v řízení svých námořníků, a telefonoval rozkazy, dokud jeho a ostatní na navigačním můstku prudká exploze nevymrštila ven.

Můstek byl silou výbuchu úplně zničen. Praporčík výbuch jako jediný přežil, ale kapitána Van Valkenburgha a dalšího člena posádky už nikdy neviděl. Navzdory důkladnému pátrání nebylo tělo kapitána Van Valkenburgha nikdy nalezeno a vše, co bylo získáno, byl jeho prsten ze studia akademie v Annapolis.

Kapitán Franklin Van Valkenburgh obdržel posmrtně Medaili cti s tímto citováním:
„Za příkladnou oddanost službě, mimořádnou odvahu a naprosté ignorování ohrožení vlastního života, během útoku na flotilu v Pearl Harbor T.H., japonskými silami 7. prosince 1941. Jako velící důstojník USS Arizona kapitán Van Valkenburgh statečně bojoval dokud USS Arizona nevybuchla kvůli explozi skladů střeliva a bomba nezasáhla můstek, což mělo za následek ztrátu jeho života.“

Bitevní loď USS Arizona (BB-39) byla spuštěna na vodu v roce 1915 a stála americké daňové poplatníky 16 milionů dolarů. Maximální výtlak činil 32 429 tun a byla vyzbrojena dvanácti hlavními děly ráže 356 mm.

Šest letadlových lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyslalo ráno 7. prosince místního času 1941 dvě útočné vlny čítající celkem 353 letadel proti základně amerického Tichomořského loďstva v Pearl Harboru na Oahu. V přístavu bylo potopeno nebo poškozeno všech osm bitevních lodí kotvících v přístavu, avšak pouze USS Arizona a USS Oklahoma byly odepsány jako totální ztráta. Během japonského útoku na bitevní lodi USS Arizona zemřelo 1 102 z 1 177 členů posádky.

Dále byly potopeny nebo poškozeny tři křižníky, tři torpédoborce, cílová cvičná loď a minonoska. Byla napadena i letiště na Oahu a zničeno 188 letadel a 155 dalších poškozeno.

Celkem přišlo o život 2 402 mužů a 1 282 jich bylo zraněno. Japonci ztratili 29 letadel a pět miniponorek, 65 námořníků a letců bylo zabito nebo zraněno, jeden japonský námořník byl zajat.

Hlavním cílem japonského útoku měly být bitevní a letadlové lodě. Naštěstí pro USA letadlové lodě byly mimo přístav a úder se tak soustředil na bitevní lodě.

 

Zdroj: US Navy, warhistoryonline.com

 

Tagy článku