Kapitán jižanského korzára CSS Shenandoah se dozvěděl o konci války Severu proti Jihu od Britů

Kapitán jižanského korzára CSS Shenandoah se dozvěděl o konci války Severu proti Jihu od Britů
Autor fotografie: US Navy|Popisek: CSS Shenandoah
05 / 04 / 2019, 13:00

CSS Shenandoah byl poslední velkou vojenskou lodí Konfederace a jednou z nejúspěšnějších, které Jih proti Unii vyslal.

Svou kariéru zahájil jako britský Sea King v září roku 1863 a dokonce podnikl i několik obchodních cest, než byl odkoupen konfederačním námořnictvem. Potajmu byl v říjnu 1864 u Madeiry vybaven 8 velkorážními děly a velení se ujal James Iredell Waddell, bývalý důstojník amerického námořnictva, který sloužil na amerických lodích od svých 17 let.

James Iredell Waddell (1824-1886)

Konfederační korzár se s neúplnou posádkou vydává na lov lodí Unie a jednu ze svých prvních lodí potápí jižně od Azorských ostrovů. Míří dále na jih, ale loď má problémy s pomocným parním strojem, a tak Waddell vyráží na dlouhou cestu pod plachtami okolo Jižní Afriky do australského Melbourne. Tam kotví 25. ledna 1865 a mimo nutných oprav se Wadellovi daří doplnit i posádku.

CSS Shenandoah se svým kapitánem zamířil po opravách na sever směrem k Aljašce, kde působí obrovský zmatek mezi velrybářským loďstvem Unie. Konfederační korzár zde posílá ke dnu 32 plavidel a celkové škody způsobené nepříteli potopením celkem 38 lodí se odhadují na tehdejších 1,4 milionu dolarů (to odpovídá asi 22,9 milionu dolarů v roce 2018), což je na tak krátkou dobu, kdy korzár operoval, na moři úctyhodné číslo.

Ačkoliv posádka slyšela zvěsti, že armády Konfederace se vzdaly, Waddell dál pokračoval v boji. Nakonec přijal hořkou pravdu o porážce své vlasti z úst anglického kapitána lodi Barracouta 2. srpna 1865. Bylo to v době, kdy mířil k San Franciscu, které hodlal z moře ostřelovat.

V té době je to již více než 4 měsíce, co konfederační armáda složila zbraně…

CSS Shenandoah se tedy vydává na svou poslední cestu vzdát se ve Velké Británii, kam poslední konfederační křižník připlouvá 5.listopadu 1865 po uplutí více než 17 000 kilometrů od západního pobřeží Mexika. V Liverpoolu Waddell stahuje vlajku Jihu a 6. listopadu skládá kapitulaci do rukou britského kapitána vojenské lodi HMS Donegal.

Britské úřady po důkladném vyšetřování dospěly k názoru, že posádka ani důstojníci neporušili zákony nebo válečná pravidla a všichni byli propuštěni.

CSS Shenandoah strávil na moři 12 měsíců a 17 dní, uplul 58 000 námořních mil, a i když zajal a zničil 38 plavidel Unie, nedošlo k žádným obětem na životech námořníků zničených lodí, pouze dva zemřeli na nemoc. Loď skončila svou kariéru ve službách zanzibarského sultána, když se potopila v roce 1872 během cesty do indické Bombaje.

Konfederační vlajka, která na stožáru CSS Shenandoah obeplula svět, je k vidění v muzeu Konfederace v Richmondu.

 

Zdroj: history.com, wikipedie

Tagy článku