Kdo byl nejinteligentnějším americkým prezidentem v dějinách? Statistika překvapuje

Kdo byl nejinteligentnějším americkým prezidentem v dějinách? Statistika překvapuje
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Thomas Jefferson
13 / 11 / 2017, 15:00

Už v roce 2006 napsal profesor psychologie Dean Simonton studii, která zkoumala intelektuální ,,brilantnost" 42 amerických prezidentů. U každého z nich pak určil přibližnou hodnotu jejich IQ na základě určitých povahových rysů, které zahrnovaly například moudrost, invenci, bystrost či zvědavost. Kdo tedy patří mezi deset nejinteligentnějších amerických prezidentů v dějinách?

10. Chester Arthur byl americkým prezidentem v letech 1881 - 1885. Stal se hlavou státu po atentátu na svého předchůdce Jamese Garfielda. Absolvoval v roce 1848 Union College a provozoval právnickou praxi v New Yorku. Odhadované IQ měl 148.

9. James Garfield. Vykonával úřad amerického prezidenta v roce 1881. Po pouhých šesti měsících byl zavražděn. Stal se druhým americkým prezidentem v dějinách, který zemřel rukou atentátníka. Odhadované IQ: 148.

8. Theodore Rossevelt, přezdívaný ,,Teddy". Při nástupu do úřadu byl nejmladším prezidentem. Bylo mu jen 43 let. Absolvent prestižní Harvardské univerzity měl IQ 149.

psali jsme: Kennedy měl pochybnosti o Hitlerově smrti, vyplývá to z jeho deníku

7. Woodrow Wilson se stal americkým prezidentem v roce 1913 Byl synem předního presbyteriánského pastora, který se angažoval v americké občanské válce na straně Konfederace. Wilson, který byl před svým nástupem do funkce guvernérem New Jersey, se stal posléze důležitým pojítkem k vytvoření samostatného československého státu. Jeho IQ mělo hondotu 152.

6. Přesuňme se na chvíli do moderní doby. Jimmy Carter byl prezidentem v éře studené války letech 1977 - 1981. Zástupce Demokratů musel v roce 1979 čelit tzv. druhému ropnému šoku a především invazi Sovětů do Afghánistánu v prosinci 1979, kdy ho mnozí Američané považoval za slabého a nerozhodného prezidenta. Jeho hodnota IQ? 153.

5. A zpět do 18., respektive 19. století. James Madison byl čtvrtým americkým prezidentem a jedním z hlavních autorů americké Deklarace nezávislosti v roce 1776. Nejstarší z dvanácti dětí a absolvent prestižní univerzity v Princetonu se mohl pyšnit IQ 155.

4. Bill Clinton byl jedním z nejkontroverznějších amerických prezidentů především díky aféře se svou stážistkou Monikou Lewinskou. Lhal veřejně v Kongresu, přesto se mu podařilo proces impeachmentu (sesazení prezidenta během funkčního období) jako zázrakem ustát. Absolvent univerzity Yale, který navštívil Československo už v roce 1969, měl IQ 156.

psali jsme: Historie: 22. listopadu 1963 byl zavražděn John F. Kennedy

3. Pomyslnou ,,bronzovou" příčku v inteligenci obsadil populární ,,JFK", John Fitzgerald Kennedy byl inaugurován v roce 1961. Byl prezidentem v době, kdy vrcholila studená válka a v tzv. kubánské raketové krizi mohlo dojít ke třetí světové válce. Musel také čelit rozpínavosti představitelů vojensko-průmyslového komplexu a nezkvétající ekonomice. Se vším si dokázal poradit, leč 22. listopadu 1963 jeho nadějný výkon prezidentské funkce ukončily kulky Lee Harveyho Oswalda, který jej v Dallasu zavraždil. Kennedyho IQ činilo 158.

2. Thomas Jefferson byl v pořadí třetím americkým prezidentem. Úřad vykonával v letech 1801 - 1809. Byl hlavním autorem prohlášení nezávislosti v roce 1776. Prezident, k jehož zálibám patřil chov ovcí, měl hodnotu IQ velmi vysokou - 160.

1. ,,Vítězem" o nejinteligentnějšího prezidenta podle profesora psychologie Simontona je málo známý prezident John Adams. Než se stal se stal americkou hlavou státu v roce 1797, působil v Evropě jako diplomat. Byl velkým zastáncem Deklarace nezávislosti a zároveň názorovým oponentem Thomase Jeffersona. Adamsovo IQ odhadl Simonton na 173.

 

Zdroj: businessinsider.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace