Kdo byla Bestie z Gévaudanu? Na jejím kontě zůstalo více než 100 mrtvých

Kdo byla Bestie z Gévaudanu? Na jejím kontě zůstalo více než 100 mrtvých
Autor: Autor: Anonymní – This file comes from Gallica Digital Library and is available under the digital ID btv1b8409668h/f1, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=577580|Popisek: Bestie v dobovém tisku
05 / 07 / 2021, 10:00

V letech 1765 až 1767 zabil neznámý tvor ve venkovské oblasti Francie více než 100 lidí. Dodnes nevíme, co ve Francii vraždilo. Byla to hyena, mladý lev, válečný pes, nebo nějaký zázrakem nevyhynulý prehistorický predátor? Příběh bestie zaujal v té době čtenáře od Francie až po kolonie v Americe.

V letech 1764 až 1767 zpustošilo venkovské oblasti Gévaudan ve Francii záhadné stvoření zvané Bestie. Asi 100 mužů, žen a dětí se údajně stalo obětí La Bête du Gévaudan. Zatímco mnoho Francouzů v té době předpokládalo, že Bestie byla vlk a mnoho moderních vědců s tím souhlasí, někteří se domnívají, že Bestie možná vůbec nebyla vlkem.

K prvnímu zaznamenanému smrtelnému útoku šelmy došlo 30. června 1764, kdy čtrnáctiletá pastýřka Jeanne Bouletová pečovala o stádo ovcí. Bouletová nebyla první obětí tvora. Jak píše historik Jay M. Smith v Monsters of the Gévaudan, asi dva měsíce před tím byla jiná mladá žena, která se starala o dobytek, napadena tvorem „vypadajícím jako vlk, přesto ne vlkem“, ale unikla, protože ji její stádo bránilo.

Útoky pokračovaly přes léto a podzim, kdy Bestie zaútočila a částečně snědla ženy, děti a podle zpráv i osamělé dospělé muže. Bylo tolik útoků, že někteří spekulovali, že ve skutečnosti existují dvě nebo více vraždících zvířat.

Vyděšená populace Gévaudanu neseděla nečinná a lovci hnaní touho po pomstě nebo odměně pročesávali krajinu a hledali Bestii. 8. října 1764 byla viděna v Chateau de la Baume, jak pronásledovala pastevce. Lovci šli za zvířetem do lesů panství a nahnali zvíře do otevřeného prostoru, kde na něj z mušket vypálili. Zvíře upadlo, ale pak se zvedlo a zmizelo.

12. ledna 1765 zvíře zaútočilo na desetiletého Jacquese Portefaixe a skupinu jeho sedmi přátel ve věku od osmi do dvanácti let. Portefaix a jeho přátelé se nedali a bránili se holemi, kterými Bestii odehnali. Děti byly odměněny Ludvíkem XV. a Portefaix dostal vzdělání placené korunou. Hrdinství dětí přimělo dvůr krále Ludvíka XV vyslat královské lovce, aby Bestii zabili a na její hlavu byla vypsána odměna 6 000 liber.

Mezi nejpozoruhodnější příběhy o statečnosti v boji s Bestií patří ten, kdy byla 17letá Marie-Jeanne Valetová 11. srpna 1765 zaskočena zvířetem při přechodu řeky Desges se svou sestrou. Vyzbrojena bajonetem připevněným k tyči Marie bodla Bestii do hrudi. Tvor utekl a Marie se stala známou jako „Amazonka“ či „Služebnice Gévaudanu“.

20. září 1765 Francois Antoine, královský zbrojnoš a jeho synovec zastřelili velkého vlka poblíž opatství v Chazes. Údajná Bestie byla vycpána a poslána ke dvoru.

Útoky však začaly znovu v prosinci, podle zprávy z roku 1898 v pařížské Illustrated Review. Tentokrát se Bestie zdála jiná, přinejmenším z hlediska chování. Tam, kde se předtím tvor bál dobytka, tentokrát už strach nevykazoval. Bylo to tehdy druhé zvíře?

Královský dvůr se rozhodl tyto nové útoky ignorovat a trval na tom, že Antoine toho tvora zabil. Nakonec náhlá exploze dalších útoků počátkem června 1767 přinutila místního šlechtice, markýze d'Apchera, uspořádat lov na Bestii. 19. června jeden z lovců, místní muž jménem Jean Chastel, zastřelil velkého vlka na svazích hory Mouchet.

Pitva zvířete odhalila lidské ostatky uvnitř a zvíře mělo vlastnosti popsané svědky. Útoky skončily, ale pochybnosti zůstaly. Byla Bestie opravdu vlk?

Bestie byla očitými svědky důsledně popisována jako něco jiného než typický vlk. Byla popisována velká jako tele nebo někdy i kůň. Její srst byla červenošedá s dlouhým silným ocasem podobným panterovi. Hlava a nohy byly krátkosrsté a barvy jelena. Na zádech měla černý pruh a na nohou drápy. Lovila své oběti ze zálohy večer nebo ráno.

Bestie mohla být mladým lvem, čemuž by odpovídala i velikost území, kde bestie vraždila a v době, kdy se tyto útoky odehrály, lidé ve Francii lvi neznali. Mladý lev nemá vyvinutou hřívu a občas mu na zádech pruh.

O jaké zvíře se jednalo, už asi nikdy nezjistíme a Bestie z Gévaudanu zůstane záhadou navždy.

 

Zdroj: History.com, betedugevaudan.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace