Kdo viděl naposledy Hitlera živého? Věrný komorník, který skončil v nechvalně známém sovětském vězení

Kdo viděl naposledy Hitlera živého? Věrný komorník, který skončil v nechvalně známém sovětském vězení
Autor: Bundesarchiv CC-BY-SA 3.0|Popisek: Heinz Linge
23 / 08 / 2020, 16:00

Komorník Heinz Linge měl být poslední osobou, která spatřila nacistického diktátora Adolfa Hitlera živého. Posléze byl zajat Sověty.

Adolf Hitler se v lednu 1945 uchýlil do svého bunkru v Berlíně. Bylo jasné, že na nacistické Německo se řítí pohroma v podobě blížící se úplné porážky, zvlášť když v dubnu Berlín obkličovaly jednotky Rudé armády. V bunkru kromě Hitlerových nejbližších spojenců byl také jeho osobní komorník a důstojník SS Heinz Linge, který mu oddaně od roku 1939 sloužil.

O Hitlerových posledních momentech života promluvil po válce v jednom televizním interview. Podle Lingeho mu 28. dubna Hitler řekl, že se chystá spáchat sebevraždu. Svého komorníka žádal, aby jeho tělo spolu s Evou Braunovou vynesl na zahradu říšského kancléřství a tam je s dalšími spálil.

30. dubna naposledy Hitler obědval, rozloučil se se svými spolupracovníky. Braunová poděkovala Lingemu za jeho služby, které Hitlerovi za šest let prokázal. Hitler se uchýlil s Lingem do své pracovny, kde jej jeho osobní komorník zeptal ještě jednou, co má přesně dělat, až se Hitler s Braunovou sprovodí dobrovolně ze světa. Ještě jednou ho tak Hitler podrobně instruoval o tom, co má udělat s těly. Byl zároveň posledním člověkem, který viděl Hitlera živého. Potom Hitler s Braunovou spáchali sebevraždu.

                                

                                                                         Video: Youtube

Linge byl tak i mezi prvními, kdo je objevil mrtvé. A udělal to, o co jej Hitler žádal. Vynesl s dalšími obě mrtvá těla na zahradu říšského kancléřství a spálil je. Přítomní byli i další přední nacisté - Martin Bormann či Josef Goebbels, kteří vše sledovali a naposled zasalutovali.

Linge se pak snažil 1. května dostat z obklíčeného Berlína, ale byl zajat Sověty. Ti jej eskortovali do Moskvy, kde byl uvržen do nechvalně známého vězení Lubjanka. Byl propuštěn až v roce 1955, zemřel v roce 1980.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace