Když americké P-38 omylem „sejmuly“ sovětského generála

Když americké P-38 omylem „sejmuly“ sovětského generála
Autor: Public Domain, US Air Force|Popisek: Ilustrační fotografie P-38
04 / 07 / 2021, 19:00

Blíží se pomalu konec 2. světové války a zatím stále ještě spojenci SSSR a USA se k sobě pomalu přibližují. Jeden takový střet bude znamenat smrt nejen generálporučíka Grigorije Petroviče Kotova, ale také desítek dalších vojáků a pilotů.

Je 7. listopad 1944 a poblíž srbského města Niš se pohybuje sovětský 6.střelecký sbor generálporučíka Kotova. Zároveň jsou zde na letišti dislokovány i 866. a 897. stíhací letecký pluk vyzbrojený sovětskými stíhačkami Jak-9 a Jak-3.

Za Jaderským mořem se na italské pevnině zvedly k nebi těžké americké dvoumotorové stíhačky Lockheed P-38 a vydávají se čistit jugoslávské území od Němců. Dochází ale k menšímu omylu v navigaci a několik desítek P-38 se objevuje nad městem Niš, které je v té době v sovětských rukách. Dvě perutě P-38 začínají likvidovat vše v dohledu, když si všimnou oblaku prachu dole na zemi. Je to prach zvířený koly sovětské kolony.

To ale Američané nevědí a P-38 vyzbrojené jedním kanónem ráže 20 mm a 4 kulomety ráže 12,7 mm se vrhají na nic netušící Sověty. Nedaleko umístěné sovětské stíhačky Jak-9 a Jak-3 se vrhají do vzduchu a snaží se zlikvidovat útočníky, ale brzy zjišťují, že je něco špatně a že útočníci nejsou Němci, ale jejich američtí spojenci.

Útok amerických P-38 vedl Clarence T. „Curly“ Edwinson, známý svým mužům pod přezdívkou Big Ed. Když na americké stroje likvidující sovětskou kolonu zaútočily stíhačky Jak, Big Ed dal svým pilotům rozkaz se probojovat pryč z údolí. Jeho muži během několika minut sestřelili 4 sovětské stíhačky a zbytek pilotů vyhánějí z oblohy.

Sověti mimo to přišli o již zmíněného tří hvězdičkového generálporučíka Kotova, 2 lokomotivy, 25 vagónů, desítky nákladních vozidel a 31 mužů. Američané přišli o 2 stroje P-38 na začátku letecké bitvy a o další díky střelbě ze země.

Ihned po tomto nešťastném setkání došlo ke komunikaci mezi Sověty a Američany a panovala shoda, že za vše mohla špatná komunikace mezi oběma spojenci. Sověti prý nechali popravit všechny zúčastněné na svojí straně a požadovali, aby Američani popravili Big Eda. Ten byl ale rychle stažen z Evropy a během let Studené války se stal brigádním generálem.

Toto katastrofické střetnutí obě strany dlouho tajily, a i po desítkách let je většina údajů klasifikována jako tajné, a to jak na americké, tak na ruské straně.

Zdroj: US Air Force, WeAreMighty

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace