24.11.1944 - když B-29 bombardovaly Tokio

24.11.1944 - když B-29 bombardovaly Tokio
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: bombardování
24 / 11 / 2018, 15:00

Na bombardéry B-29 Superfortress čekal 24. listopadu 1944 důležitý úkol: měly bombardovat závody Nakadžima, které vyráběly známé japonské stíhačky.

K bombardování vybraných cílů v Japonsku došlo poprvé od roku 1942 v rámci tzv. Doolittleova náletu 18. dubna. Tehdy zaútočily bombardéry B-25 Mitchell na Tokio. Bombardování mělo být přímou odvetou za japonský přepad americké tichomořské základny Pearl Harbor 7.12. 1941.

Psali jsme: Japonské válečné zločiny aneb krvavá lázeň mrtvých

Cílem bombardování o dva roky později se měly stát závody firmy Nakadžima, které vyráběly japonské stíhačky, z nichž bylá známá například Nakadžima A2N, což byl palubní stíhací dvouplošník. Do hledáčku se tak znovu dostalo na podzim 1944 Tokio. Samotnému bombardování předcházel průzkumný let B- 29 ,,Tokyo Rose", který pilotoval Kapitán Ralph D. Steakley, jenž pořídil přes 700 fotografií z plánovaných míst, kam měly posléze směřovat bomby z B-29.

V prvním listopadovém týdnu pak provedly B-29 sérii útoků na ostrov Iwodžima, aby zničily značnou část japonských stíhaček, které by byly posléze nepoužitelné k protiútoku. Potom přišlo na řadu Tokio. Akci provededlo 111 B-29 Superfortress, kterou vedl generál Emmett ,,Rosie” O’Donnell.

Psali jsme: Obama se neomluví za shození atomových bomb. A je to tak správně

Samotné bombardování určených cílů výrazně narušilo špatné počasí a zatažená mračna. Méně než 50 bomb našlo nakonec svůj cíl - závody Nakadžima. Na druhé straně bylo pro Američany štěstím, že bombardování prováděly B-29 ve vysoké výšce, což jim poskytovalo relativně dobrou obranu před japonským protiútokem. Pouze jedna B-29 byla při této akci sestřelena. Akce tak skončila v podstatě neúspěchem, nicméně další velké bombardování Tokia , které proběhlo 9. března 1945, bylo už daleko úspěšnější.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace