Když měl jaderný pohon vládnout oceánům - Dwight Eisenhower a jeho program Atoms for Peace

Když měl jaderný pohon vládnout oceánům - Dwight Eisenhower a jeho program Atoms for Peace
Autor: Acroterion, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: NS Savannah
21 / 02 / 2021, 10:00

Opojení jadernou energií v 60. letech minulého století vyústilo ve stavbu lodi NS Savannah - elegantní loď poháněnou jaderným reaktorem v rámci programu Atoms for Peace prezidenta Dwighta D. Eisenhowera.

                                                                        Video: YouTube

V roce 1955 prezident Spojených států Dwight D. Eisenhower navrhl výstavbu jaderným reaktorem poháněné obchodní lodi, jako výkladní skříně pro svou iniciativu "Atoms for Peace". Její kýl byl založen loďařskou firmou New York Shipcuilding Corporation v New Jersey. Jaderný reaktor byl vyroben firmou Babcock a Wilcox. NS Savannah, pojmenovaná po legendární lodi SS Savannah, byla první osobní a nákladní lodí na nukleární pohon. Posádku tvořilo pouhých 100 námořníků.

Loď stála americké daňové poplatníky 46 900 000 dolarů, včetně 28 300 000 dolarů za jaderný reaktor a palivové jádro. NS Savannah je jednou z pouhých čtyř nákladních lodí na jaderný pohon, které byly kdy postaveny. Pokřtěna byla první dámou Mamie Eisenhower 21. července 1959.

Loď za svou kariéru vydělala 12 000 000 dolarů, během 5 let (1965 až 1970) uplula přes 450 000 mil.

Armáda zvažovala použití lodi jako plovoucí elektrárny při mimořádných vnitrostátních situacích.

Loď měla zásobník na 10 000 galonů radioaktivního odpadu, ale během prvního roku provozu vytvořila 115 000 galonů, které vypouštěla do moře. Pozdeji byly provedeny úpravy, které umožnily ukládání odpadu a jeho následné vypuštění do speciální servisní lodi.

 

V lodi to vypadalo spíše jako v elektrárně...

NS Savannah

Zdroj: NS Savannah

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace