Nacistický kapitán doporučil nepřítele z HMS Glowworm na Viktoriin kříž

Nacistický kapitán doporučil nepřítele z HMS Glowworm na Viktoriin kříž
Autor fotografie: Royal Navy / Public domain|Popisek: Pohled z křižníku Admiral Hipper na HMS Glowworm
02 / 05 / 2024, 10:00

Světla zhasla a malá loď se otočila na pravou stranu. Křižník Admiral Hipper rozstřílel britský torpédoborec HMS Glowworm na kusy a ten se začal nemilosrdně potápět do chladných vod Norského moře. Kapitán Gerard Roope, který se odmítl vzdát, získal za svůj útok na obrovského protivníka posmrtně Viktoriin kříž.

Na celé námořní bitvě z doby začátku nacistické invaze do Norska není zajímavý pouze hrdinný souboj, ale také vzájemné uznání od nepřítele. Vysoké britské vyznamenání Viktoriin kříž, který kapitán HMS Glowworm obdržel postmrtně, nebylo totiž na doporučení jeho spolubojovníků, ale právě kapitána nepřátelské německé lodi, křižníku Admiral Hipper, který jeho plavidlo potopil. Gentlemanskému gestu však předcházel nemilosrdný souboj malého torpédoborce se sedminásobně větším křižníkem.

Ke střetnutí obou lodí došlo v pondělí 8. dubna 1940 okolo osmé hodiny ráno. Torpédoborec HMS Glowworm den předtím ztratil námořníka a kvůli pátrání po ztraceném muži se ocitl mimo svůj hlavní svaz s bitevním křižníkem HMS Renown. HMS Glowworm nejprve ve vodách Norského moře poblíž ostrova Kya potkal dva německé torpédoborce, Z11 Bernd von Arnim a Z18 Hans Lüdemann. Lodě se připravovaly na invazi do Norska, a když po nich britský torpédoborec začal pálit, přivolaly na pomoc křižník Admiral Hipper s kapitánem Hellmuthem Heye.  

Křižník Prinz Eugen třídy Admiral Hipper

Když kapitán Heye spatřil britský torpédoborec HMS Glowworm bez jeho bitevního křižníku, neváhal a 203mm dělem zahájil palbu na nepřátelskou loď. Již čtvrtá salva HMS Glowworm zasáhla, ale jeho kapitán Gerard Roope se odmítl vzdát. Dal rozkaz položit kouřovou clonu a zkusil se dostat blíže k německé lodi, aby bylo možné zkusit torpédový útok. I přes snahu skrýt se byla britská loď opakovaně zasažena německými granáty, které plavidlo poničily a způsobily rozsáhlý požár. 

 

Okolo desáté hodiny podle očitých svědků HMS Glowworm pod velením Roppea vypálil ze vzdálenosti pouhých 800 metrů pět torpéd, ale všechny minuly svůj cíl. I přes neúspěch útoku však kapitána napadlo poslední zoufalé řešení, jak německý křižník zničit. V nízké rychlosti 20 uzlů hořící HMS Glowworm narazil do německého lodě, však plavidlo Admiral Hipper se mu nepodařilo poškodit. Glowworm však explodoval a začal mizet pod hladinou. I přes snahu obou kapitánů, Roopeho i Heyeho, o záchranu britskách námořníků bylo zachráněno pouze 31 členů posádky a zbylých 111 zahynulo.  

 

Roope z HMS Glowworm dostal Viktoriin kříž, bohužel až po smrti

Němec Heye měl dle britských vojáků pogratulovat přeživším za statečný boj a poté dále také prohlásit, že kapitán lodi HMS Glowworm byl odvážný člověk. U tohoto zdvořilého gesta však Hellmuth Heye nezůstal a udělal ještě něco navíc, co v dějinách války nemá obdoby. Poté co se křižník Admiral Hipper vrátil do přístavu na opravy, které trvaly přibližně měsíc, napsal kapitán Heye britské vojenské kanceláři přes mezinárodní Červený kříž dopis, v němž doporučil svého statečného protivníka k udělení Viktoriina kříže, nejvyššího britského vyznamenání za odvahu. 

Německý kapitán, celým jménem Hellmuth Guido Alexander Heye sloužil v císařském námořnictvu za 1. světové války. Ve službách Kriegsmarina za 2. světové války získal hodnost viceadmirála a díky svým schopnostem obdržel Železný kříž v obou válkách. Po válce se věnoval psaní publikací na téma námořní strategie a stal se členem CDU kancléře Adenauera. Byl také opakovaně zvolen do Bundestagu, kde působil od roku 1953 do roku 1961.

 

Tagy článku