Když se USS Iowa měla stát hybridní bitevní lodí s letouny Harrier

Když se USS Iowa měla stát hybridní bitevní lodí s letouny Harrier
Autor: Filip Klasna|Popisek: USS Iowa v Los Angeles
05 / 06 / 2019, 16:00

Poslední druhoválečné americké bitevní lodě třídy Iowa vypadají jako zcela ultimátní námořní platforma. Obrovské, těžce pancéřované lodě nesou devět děl ráže 406 mm, odpalovací kontejnery střel Tomahawk a zbraňové systémy Phalanx pro obranu proti útočícím řízeným střelám, nebo letounům.

Ve 13. vydání ročenky The Naval Institute Guide to the Ships and Aircraft of the U.S.Fleet z roku 1982, se objevila myšlenka přestavby čtyř lodí třídy Iowa na hybridní spojení bitevní a letadlové lodě. Zadní dělová věž měla být odstraněna a na jejím místě měla být umístěna letová paluba, kdy plán počítal s asi 20 stroji AV-8B Harrier.

psali jsme: Nejdražší válečná loď amerického námořnictva - USS Gerald Ford

Plán počítal i s přidáním vertikálních vypouštěcích šachet střel Tomahawk a standardních střel země-vzduch. A takto to mělo dopadnout...

New Jersey po přestavbě

V 80. letech minulého století, když třída Iowa povstala díky prezidentu Reaganovi jako bájný Fenix z popela, provozovaly lodě ze svých palub vrtulníky a USS New Jersey za války proti komunistům ve Vietnamu dokonce UCAV - protiponorkový dron QH-50, když trhala svými granáty ráže 406 mm postavení Severovietnamců na kusy.

Zadní dělová věž USS Iowa

Plán hybridní lodi ale nebyl zrealizován, třída Iowa se vydala po přestavbě na moře vybavená Tomahawky, Harpoony, moderními radary a dalšími systémy. USS New Jersey zasypala svými granáty syrské pozice u Bejrůtu v roce 1983, Wisconsin a Missouri se zúčastnily boje proti jednotkám Saddáma Hussajna v Kuvajtu.

 Odpalovací kontejnery raket

Jiným důvodem ale mohl být neúspěšný zoufalý pokus japonského námořnictva na sklonku 2. světové války, přemenit bitevní lodě Ise a Hyuga na hybridní bitevní lodě. 

psali jsme: Návštěva bitevní lodi USS North Carolina

Všechny lodě byly již vyřazeny ze stavu amerického  námořnictva - Iowa v roce 1991, New Jersey a Missouri 1992 a Wisconsin roku 1993.

 

Zdroj: Válečné lodě 5, We are the Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace