Když se změnila studená válka v horkou: Sovětská loď provedla útok na britský vrtulník

Když se změnila studená válka v horkou: Sovětská loď provedla útok na britský vrtulník
Autor fotografie: Steve Lynes, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Vrtulník Westland Wessex (ilustrační obrázek)
29 / 10 / 2022, 10:00

Tajemství, které ,,spalo" více než 40 let a odhalily jej až příslušné dokumenty. Jednalo se o konflikt mezi sovětskou lodí a britským námořnictvem, kdy sovětská minolovka vypálila na britský vrtulník Wessex. Jak vše dopadlo?

Brzy ráno 13. července 1976 vypálila sovětská minolovka u východního pobřeží Kypru na britskou helikoptéru Wessex.

,,13.července v 6:00 GMT helikoptéra Wessex z lodi HMS Devonshire letěla v bezpečné vzdálenosti od sovětské minolovky s číselným označením 473,” říká zpráva ministerstva zahraničí o incidentu.

Sovětská minolovka vypálila dvakrát zelené raketové světlice na helikoptéru Royal Navy. Výstřely ji minuly v jednom případě o 18 a ve druhém o pouhých 9 metrů. Ruské světlice měly za účel donutit posádku Wessexu zazmatkovat, ztratit kontrolu nad strojem a spadnout do moře.

Nejmenovaný pilot ale situaci zvládl a bezpečně přistál na svém lodi HMS Devonshire o výtlaku 5 440 tun, která se účastnila cvičení ve Středomoří.

Útok na helikoptéru znamenal okamžité zaslání ostré nóty z britské ambasády v Moskvě sovětskému ministerstvu zahraničí. Labouristický premiér James Callaghan se rozhodl celý konflikt utajit před veřejností, aby nedošlo ke zvýšení napětí se SSSR.  

Dodnes není jasné, proč se sovětská minolovka pokusila na britskou helikoptéru zaútočit. Jak ale řekl britský admirál Sir John Treacher několik měsíců před útokem, Sověti v té době masivně expandovali na mořích a oceánech, kde ukazovali svaly a vojenská cvičení Západu narážela na stoupající nebezpečí střetu se sovětskou námořní mocí.

 

Zdroj: The Telegraph

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace