Když sklapla smrtící past amerických pilotů, šlo k zemi 7 vietnamských stíhačů Mig-21

Když sklapla smrtící past amerických pilotů, šlo k zemi 7 vietnamských stíhačů Mig-21
Autor fotografie: U.S. Air Force, Wikimedia Commons|Popisek: Robin Olds
06 / 01 / 2022, 11:00

Před 55 lety se podařilo americkým Phantomům pod vedením legendárního pilota Robina Oldse vlákat do pasti vietnamské piloty na strojích Mig-21 do smrtící pasti. 2. ledna 1967 se k zemi poroučelo sedm Migů.

Na konci roku 1966 nemělo americké letectvo povoleno bombardovat letiště Severního Vietnamu a mohlo ničit nepřátelské stíhače pouze ve vzduchu. Aby byla situace ještě složitější, nepřátelské MiGy se soustředily na bombami přetížené stroje F-105 a do vzdušných soubojů s Phantomy šly pouze tehdy, když měly jasnou výhodu. Robin Olds, legendární velitel 8th Tactical Fighter Wing (TFW) a taktický důstojník Capt. John "JB" Stone navrhli mistrovský plán, jak nalákat a zachytit vietnamské stroje MiG-21.

Mohutné Phantomy F-4 měly napodobit bombardovací letku strojů F-105 a vylákat severovietnamský 921. stíhací pluk, který úspěšně likvidoval formace stíhacích bombardérů F-105 Thunderchief.

V okamžiku kdyby na ně severovietnamské Migy ,,skočily", teprve pak by poznaly, s kým mají tu čest, ale to už mělo být pro "létající trubky" MiG-21 pozdě. Operace Bolo se účastnilo 56 Phantomů F-4C s podporou 24 strojů F-105D na potlačení protivzdušné obrany, 4 letouny pro radioelektronický boj EB-66 a letoun včasné výstrahy EC-121 Warning Star. 

Dne 2. ledna 1967 vletěly stroje Phantom F-4 na sever Vietnamu po stejné trase, ve stejné nadmořské výšce a formaci jako bombardéry F-105. Phantomy byly vybaveny i stejnými rušičkami jako F-105. Severovietnamci sedli Američanům na lep a MiGy se vyřítily na formaci strojů, kterou považovaly za bezmocné F-105. Současně další Phantomy vstoupily z východu do severního Vietnamu, aby zablokovaly případný únik MiGů do Číny a zároveň hlídaly severovietnamské základny, aby zabránily přistání MiGů.

Navzdory některým problémům způsobeným počasím, byla Operace BOLO pro Američany úspěšná. Během dvanáctiminutového boje bylo sedm severovietnamských MiG-21, tedy asi polovina jejich operační síly, sestřeleno beze ztrát na americké straně. Sestřeleny byly i Migy pilotované budoucími vietnamskými esy Vu Ngoc Dinh a Nguyen Van Coc, se šesti, respektive devíti sestřely.

O čtyři dny později se podařil další podvod na Vietnamce, tentokrát napodobující průzkumný let F-4, kdy byly sestřeleny další dvě MiG-21. Tyto těžké ztráty výrazně snížily aktivitu MiG po dobu několika měsíců.

Zdroj: US Air Force

 

 

Tagy článku