Když slovanské vindaskipy strašily Vikingy ze spaní
Autor fotografie: Creative Commons Attribution Share-alike license 2.0|Popisek: Hořící drakkar
Staří Slované obývající jižní oblasti dnešního Baltu byli nazýváni Venedové a rozhodně to nebyli žádné holubičí povahy. Válečné lodě slovanských bojovníků Vikingové nazývali vindaskipy.
A tyto lodě za vikingskými snekkary nijak nezaostávaly. Vikingské lodě byly dlouhé do 25 metrů a byly zdobeny hlavou hada (na rozdíl od drakkaru, který měl hlavu draka). Vindaskipy byl ještě o něco kratší, ale těžší, s plošším dnem a tím pádem menším ponorem. Poháněny byly veslem a ráhnovou plachtou, tedy čtyřcípou, příčnou plachtou, která funguje nejlépe při zadobočním větru.
Během 10.-12. století docházelo mezi Vikingy a Slovany k mnoha bojům, ale občas spolu tito soupeři i spolupracovali. Velkou roli hrály v bojích lodě, jako například roku 1135, kdy se asi 600 slovanských lodí s téměř 30 000 bojovníky vydalo ze Štětína přepadnout a vyrabovat nejbohatší město Dánska Roskilde. Jeden vindskip přitom převážel asi 44 mužů a 2 koně.
Útoku na hlavní město se účastnily nejen venedské lodě, ale i plavidla z dalekého Novgorodu. Erik II.. Dánský prohrál námořní bitvu proti pomořanskému vládci Ratiboři I. a Slované Roskilde vyplenili.
Vikingové chovali před slovanskými nájezdníky velký respekt a kostely postavené podél pobřeží v 10. a 11. století sloužily zároveň jako útočiště proti divokým nájezdníkům.
Holubičí povahy? Ani náhodou.
Zdroj: Plachetnice všetkých čias
Tagy článku