Když slovanské vindaskipy strašily Vikingy ze spaní

Když slovanské vindaskipy strašily Vikingy ze spaní
Autor: Creative Commons Attribution Share-alike license 2.0|Popisek: Hořící drakkar
05 / 12 / 2019, 13:00

Staří Slované obývající jižní oblasti dnešního Baltu byli nazýváni Venedové a rozhodně to nebyli žádné holubičí povahy. Válečné lodě slovanských bojovníků Vikingové nazývali vindaskipy.

A tyto lodě za vikingskými snekkary nijak nezaostávaly. Vikingské lodě byly dlouhé do 25 metrů a byly zdobeny hlavou hada (na rozdíl od drakkaru, který měl hlavu draka). Vindaskipy byl ještě o něco kratší, ale těžší, s plošším dnem a tím pádem menším ponorem. Poháněny byly veslem a ráhnovou plachtou, tedy čtyřcípou, příčnou plachtou, která funguje nejlépe při zadobočním větru.

Během 10.-12. století docházelo mezi Vikingy a Slovany k mnoha bojům, ale občas spolu tito soupeři i spolupracovali. Velkou roli hrály v bojích lodě, jako například roku 1135, kdy se asi 600 slovanských lodí s téměř 30 000 bojovníky vydalo ze Štětína přepadnout a vyrabovat nejbohatší město Dánska Roskilde. Jeden vindskip přitom převážel asi 44 mužů a 2 koně.

Útoku na hlavní město se účastnily nejen venedské lodě, ale i plavidla z dalekého Novgorodu. Erik II.. Dánský prohrál námořní bitvu proti pomořanskému vládci Ratiboři I. a Slované Roskilde vyplenili.

Vikingové chovali před slovanskými nájezdníky velký respekt a kostely postavené podél pobřeží v 10. a 11. století sloužily zároveň jako útočiště proti divokým nájezdníkům.

Holubičí povahy? Ani náhodou.

 

 

Zdroj: Plachetnice všetkých čias 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace