Kennedy navštívil Hitlerův bunkr. Budoucí prezident nechtěl věřit, že diktátor spáchal sebevraždu. Mrtvola jako předmět dohadů

Kennedy navštívil Hitlerův bunkr. Budoucí prezident nechtěl věřit, že diktátor spáchal sebevraždu. Mrtvola jako předmět dohadů
Autor: Bundesarchiv, Bild 183-M1204-319 / Donath, Otto / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Hitlerův bunkr poté, co byl srovnán se zemí
22 / 02 / 2021, 10:00

Mladý John Fitzgerald Kennedy byl na pochybách, zda Adolf Hitler opravdu spáchal sebevraždu, jak vyplývá z jeho deníku. Ten se před několika lety vydražil za více 700 000 dolarů.

Mladý Kennedy se zamýšlel ve svém deníku o 61 stranách nad Hitlerovou smrtí, kdy cestoval Evropou těsně po válce v roce 1945. Historikové věří, že se jedná o jediný zachovaný deník budoucího zavražděného prezidenta, který poskytuje zajímavý vhled do mysli tehdy 28letého mladíka. 

Kennedy po skončení války navštívil rozbořený Berlín a Hitlerovův bunkr. Budoucí americký prezident projevil pochyby, zda je tělo, které objevili Rusové v bunku, patří opravdu Adolfu Hitlerovi. ,,Místnost, kde se měl Hitler zastřelit, měla ohořelé zdi a stopy po požáru. Není zde ale úplný důkaz o tom, že tělo, které bylo později objeveno, je skutečně tělo Adolfa Hitlera." poznamenal si mladý Kennedy do svého deníku. Podle něho sami Rusové pochybovali, zda se jedná o Hitlerovo tělo.

Kennedy také navštívil Hitlerovu horskou rezidenci Orlí hnízdo, kde se zamýšlel nad odkazem krvavého diktátora. Napsal i kontroverzní větu o nacistickém diktátorovi, která ale neměla být podle šéfa aukční síně RR Bobbyho Livingstona obdivem k jeho osobě a ke zlu, které představoval, ale k tajemstvím, která ho vždy obklopovala.

,,Můžete snadno porozumět tomu, že během několika let se Hitler znovu vynoří z nenávisti, která ho obklopuje a která z něho dělá jednu z nejvýznamnějších postav, která kdy žila. Hitler měl bezmezné ambice pro svůj národ, která z něho dělala hrozbu pro světový mír, ale měl kolem sebe zvláštní tajemství, co se týče jeho života, které bude dále žít a růst i po jeho smrti," napsal do svého deníku Kennedy.

Kennedyův deník se stal v roce 2017 předmětem poměrně velkého zájmu a rovněž aukce. Byl vydražen za více než 700 000 dolarů v Bostonu.

 

Zdroj: History.com, time.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace