KGB vs. Hizballáh na konci studené války 1:0

KGB vs. Hizballáh na konci studené války 1:0
Autor fotografie: Commons:RIA Novosti|Popisek: Ilustrační obrázek - kadeti KGB
10 / 10 / 2020, 10:00

30. září 1985 členové Hizballáhu unesli čtyři sovětské diplomaty, z nichž dva byli agenty KGB, přímo před sovětským velvyslanectvím v Bejrútu.

Únosci požadovali, aby Hafez al-Assad zrušil bezpečnostní zásah v severním Libanonu, který plánovali syrské síly. Aby únosci prokázali, že to myslí vážně, jednoho z rukojmích zastřelili. Moskva vyvinula tlak na Assada a operace byla zastavena. Hizballáh se však s propuštěním Sovětů nijak nepospíchal a předložil nové požadavky.

Vedení KGB tedy začalo hledat další řešení problému. Získali jména únosců a polohu místa, kde byli drženi diplomaté a kolegové, ale myšlenka sovětských speciálních sil zaútočit na budovu byla rychle odmítnuta - mohlo to vyvolat nadměrný a nechtěný odpor.

Poté pomohla náhodná událost. Při přestřelce s libanonskou armádou byl zabit jeden z únosců a bratr dalšího z únosců. Navzdory skutečnosti, že Sovětský svaz s tím neměl nic společného, šířily se pověsti o tom, že si Rusové tajně vyřizují účty s těmi, kdo unesli jejich diplomaty a agenty.

KGB se rozhodla situaci využít a Jurij Perfilyev, šéf pobočky KGB v Libanonu, se setkal se zakladatelem a duchovním vůdcem Hizballáhu ajatolláhem Fadlalláhem, který sovětského důstojníka vřele přijal. Během rozhovoru však mařil všechny Perfilyevovy pokusy o vyřešení problému s rukojmími.   

Potom Perfilyev začal říkat věci, na které ve skutečnosti neměl povolení od svých nadřízených. Řekl, že rezidence ajatolláha Chomejního v Qom byl blízko sovětské hranice, a že v důsledku případné technické poruchy během vojenského cvičení, raketa mohla omylem zasáhnout Qom. „A Bůh nebo Alláh chraň , aby tato střela náhodou měla hlavici.“

Hrozba zafungovala. Po chvíli smrtelném ticha Fadlallah řekl: „Myslím, že bude všechno v pořádku.“ O dva dny později byli rukojmí propuštěni.

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace