foto: RIA Novosti archive / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons/Ilustrační obrázek - Výstava pomůcek tajných služeb v Českém centru v Moskvě
Dne 30. září 1985 členové Hizballáhu unesli čtyři sovětské diplomaty, z nichž dva byli agenty KGB. Událost se stala přímo před sovětským velvyslanectvím v Bejrútu.
KGB na Blízkém východě
Blízký východ byl pro Sovětský svaz a jeho zpravodajskou službu strategicky klíčovou oblastí, a to především kvůli vlivu na globální rovnováhu sil během studené války. KGB aktivně spolupracovala s režimy v Sýrii, Egyptě, Iráku a v některých případech i s radikálními skupinami, jako byl Hizballáh. Cílem bylo destabilizovat západní vliv a podporovat revoluční hnutí. Na Blízkém východě operovala KGB prostřednictvím vyzvědačských misí, zajišťování zbraní a výcviku místních skupin, čímž významně přispívala k napětí a radikalizaci regionu. V Libanonu bylo zpravodajské prostředí zvlášť složité, kde KGB musela balancovat mezi zájmy syrské vlády, mladého státu Izrael a radikálních organizací, jako byl Hizballáh.
Psali jsme
V rámci závodů studené války USA vyvinuly program Peacekeeper Rail Garrison, který měl zajistit mobilitu mezikontinentálních raket. Vlaky nesoucí jaderné...
Kolize vlivu, KGB vs. Hizballáh
Dne 30. září 1985 členové Hizballáhu unesli čtyři sovětské diplomaty, z nichž dva byli agenty KGB, a to přímo před velvyslanectvím SSSR v Bejrútu. Únosci požadovali, aby Hafez al-Assad zrušil bezpečnostní zásah v severním Libanonu, který plánovaly syrské síly. Aby únosci prokázali, že to myslí vážně, jednoho z rukojmích zastřelili. Moskva vyvinula tlak na Assada a operace byla zastavena. Hizballáh se však s propuštěním Sovětů nijak nepospíchal a předložil nové požadavky. Vedení KGB tedy začalo hledat další řešení problému. Získali jména únosců a polohu místa, kde byli drženi diplomaté a kolegové, ale myšlenka sovětských speciálních sil zaútočit na budovu byla rychle odmítnuta. Mohlo to vyvolat nadměrný a nechtěný odpor.
Agent KGB Jurij Perfilyev a jeho hovory s ajatolláhem Fadlalláhem
Poté pomohla náhodná událost. Při přestřelce s libanonskou armádou byl zabit jeden z únosců a bratr dalšího z únosců. Navzdory skutečnosti, že Sovětský svaz s tím neměl nic společného, šířily se pověsti o tom, že si Rusové tajně vyřizují účty s těmi, kdo unesli jejich diplomaty a agenty. KGB se rozhodla situaci využít a Jurij Perfilyev, šéf pobočky KGB v Libanonu, se setkal se zakladatelem a duchovním vůdcem Hizballáhu ajatolláhem Fadlalláhem, který sovětského důstojníka vřele přijal. Během rozhovoru však mařil všechny Perfilyevovy pokusy o vyřešení problému s rukojmími.
Potom Perfilyev začal říkat věci, na které ve skutečnosti neměl povolení od svých nadřízených. Řekl, že rezidence ajatolláha Chomejního v Qom byla blízko sovětské hranice, a že v důsledku případné technické poruchy během vojenského cvičení, raketa mohla omylem zasáhnout Qom. „A Bůh nebo Alláh chraň, aby tato střela náhodou měla hlavici.“ Hrozba zafungovala. Po chvíli smrtelném ticha Fadlallah řekl: „Myslím, že bude všechno v pořádku.“ O dva dny později byli rukojmí propuštěni.
Aktivity KGB na Blízkém východě, jako například vyjednávání s Hizballáhem, jsou důkazem širokého dosahu a vlivu KGB. Na rozdíl od CIA či MI6 měla KGB na starost nejen zahraniční špionážní operace, ale i rozsáhlé vnitrostátní mise, zaměřené na potlačování disentu a udržování kontroly nad sovětskou společností. Tato dvojí role poskytovala organizaci jedinečnou schopnost ovlivňovat politickou situaci nejen v Sovětském svazu, ale i na globální scéně.
Psali jsme
Oficiálně se jednalo o těžký letadlový křižník Projekt 1143 kombinující schopnosti letadlové lodi a raketami vyzbrojeného křižníku, který...
Dědictví KGB po rozpadu SSSR
Po rozpadu Sovětského svazu nezmizela ani role, kterou KGB hrála v globální špionáži. Její nástupce, FSB (Federální bezpečnostní služba), převzal mnoho funkcí, včetně vlivu na Blízkém východě. Současné Rusko nadále aktivně působí v regionu, zejména v Sýrii, kde podporuje režim Bašára al-Asada. Tento vliv má kořeny právě v operacích KGB během studené války, kdy Sovětský svaz budoval vztahy s mnoha blízkovýchodními režimy. Podobnosti v ruské strategii lze vidět i dnes, kdy Moskva stále uplatňuje vojenský a zpravodajský vliv k prosazení svých geopolitických cílů.
Zdroj: www.rbth.com, medium.com, www.newsweek.com, www.latimes.com,
Tagy