Kluby vojenské historie - 9th Illinois Cavalry Regiment (americká občanská válka)

Kluby vojenské historie - 9th Illinois Cavalry Regiment (americká občanská válka)
25 / 10 / 2018, 16:00

Proč děláme Sever, stát Illinois, kavalerii a proč zrovna tento regiment? Na to není možné odpovědět jen jednou větou. Proto předkládáme k uvážení naše důvody, které nás vedly ku založení klubu vojenské historie na počest tohoto regimentu.

Je složité hned nyní vybrat a začít vykládat o tom, co nás zajímá. Přesto se o toto pokusíme. Každého z nás více či méně zasáhla doba, kdy už se konečně veřejně bez jakýchkoli problémů mohl člověk volně pohybovat ve westernovém či v jiném obleku. Některé nezajímala pouze ta moderní Amerika, ale chtěli vědět více i o její historii, i o americké občanské válce. Co jsme o ní věděli v roce 1990? Prakticky nic! Začátky Československého reenactu byly od píky, mnohdy metodou pokus/omyl. Pro mnohé je to prehistorie, ale my to zažili, bez knih a hlavně bez internetu!

Psali jsme: Nešťastný příběh USS Cairo z americké občanské války. Ve službě byl pouhý rok, potopila jej na dálku odpálená mina

Někteří z nás prošli několika spolky. Když později zjistili že i zde byli Češi 'při tom', snažili se prozkoumat, kde a v kterých jednotkách. Protože i v zahraničí (Německu, Francii, Anglii, Irsku či Itálii) dbají na to, aby byli jejich předci takto poctěni, ať už byli na jakékoli straně. Díky tomu zde vznikly spolky i u nás, které se usilují o totéž, a snaží se připomenout lidem, aby i na toto období, byť místem velmi vzdálené nezapomněli!

My se snažíme o totéž. Náš zájem je rekonstruovat bitvy co možná nejdobověji a vše tomu podřizujeme. Veškeré velení je samozřejmě v angličtině a oblečení má svá přísná hlediska, poněvadž není možné, abychom na mezinárodní srazy přijížděli "jak sedláci u Chlumce"!

Nejedná se jenom o oblékání, ale i dobové vystupování (jiné je k vyšší šarži, jiné k dámě). Je samozřejmostí, že nikoho do ničeho nenutíme, ale byť je to armáda 'jen na oko', přesto i pro boj jsou zde velice přísná pravidla. Bezpečnostní předpisy sice v psané podobě nenaleznete, ale přesto je máme a platí. Každý ví, že po dobovém víkendu se 'bohužel' musíme vrátit do práce, a hlavně v pořádku. Jde nám především o to, aby se lidi pobavili a aby i napříště třeba v co nejhojnějším počtu přijeli.

Psali jsme: Infarkt slavného generála jako viník ztracené bitvy u Gettysburgu? Robert E. Lee a jeho nevysvětlitelná rozhodnutí

Pokud se ptáte, jak dlouho se tímto zabýváme, nelze jednoznačně odpovědět. Někteří již od roku 1990, jiní okusili tuto válku až o několik let později. Tento regiment má datum vzniku 20. března 2001 a naše zaměření je především tak zvaný re-enactment, což, nehledejte ve slovníku, je rekonstrukce bitev.

Pokud vás zajímá více tato doba, případně chcete-li se státi členy tohoto vpravdě přátelského spolku, rádi vám pomůžeme. Víme totiž sami dobře, jaké to je začínat bez ničeho a přesto to chtít zrealizovat. Za těchto okolností nás můžete kontaktovat.

Velící, autor: 1st sgt.Duffy - Vladislav Dušek

Tagy článku