Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Hrdina SSSR Georgij Žukov (Ilustrační obrázek)
Hrdina Sovětského svazu - mimořádně prestižní čestné vyznamenání, které bylo udělováno za osobní hrdinství či zásluhy. Byli ovšem tací držitelé tohoto titulu, jimž byl nakonec odňat. Koho se to například týkalo?
Pokud se mohl někdo honosit titulem Hrdiny Sovětského svazu, bylo na něho pohlíženo s velkým respektem, vážností vzhledem k činům, které mu tento mimořádně prestižní čestný titul zajistily. Nicméně bylo na druhé straně možné jej také odebrat, a to ve zvlášť závažných případech. Pokud nositel titulu Hrdiny Sovětského svazu spáchal závažný skutek, třeba někoho úkladně zavraždil, už napříště nemohl být držitelem čestného titulu. Ale nemusela to být zdaleka jen vražda.
Komu byl například udělen titul Hrdina Sovětského svazu a komu zas odňat?
1. Z hrdiny kolaborantem - Semjon Byčkov
Kapitán Semjon Byčkov se řadil mezi výborné sovětské piloty, když si na konto připsal 15 sestřelů. Za jeho činy mu byl udělen titul Hrdina Sovětského svazu. V prosinci 1943 byl Byčkův letoun sestřelen protivzdušnou palbou. Byčkov přežil, byl zajat Němci, ale rozhodl se pro kolaboraci s nacisty.
S německým letounem se pak účastnil operací proti partyzánům a aktivně se angažoval na vzniku Ruské osvobozenecké armády, jehož příslušníci na straně nacistického Německa bojovali proti Sovětskému svazu. Němci se Byčkových služeb vážili, nicméně jeho kolaborantská kariéra netrvala dlouho.
V dubnu 1945 se Byčkov vzdal Američanům, kteří jej předali Sovětům. Tím byl jeho osud zpečetěn. Byčkov byl zbaven titulu Hrdiny Sovětského svazu a jako zrádce exemplárně popraven.
2. Špion a dvojitý agent - Aleksej Kulak
Dalším v řadě, kteří se nejprve stali hrdiny, aby záhy došli zatracení, byl Aleksej Kulak. V dubnu 1945 během bitvy o Berlín velitel dělostřeleckého pluku Kulak poskytl potřebné dělostřelecké krytí jednotce a neopustil svou pozici, i když byl zraněn. Za tento skutek mu byl udělen titul Hrdina Sovětského svazu. Respektovaný muž žil žil s tímto čestným titulem až do své smrti v roce 1984.
Nicméně později se zjistilo, že v roce 1962 jako agent KGB, který dlel v New Yorku, nabídl své služby nepřátelské FBI, s níž spolupracoval dalších 8 let. V roce 1990, šest let po Kulakově smrti, mu tak byl titul Hrdina Sovětského svazu posmrtně odebrán.
3. Zloděj a chuligán - Vasilij Grigin
Seržant Vasilij Grigin projevil za druhé světové války mnohokrát svou statečnost. V bojích, kde byl několikrát zraněn, ale pokaždé přežil, ztratil levé oko. Po skončení války to však s Griginem šlo z kopce a z hrdiny se stal kriminálník. Kradl, dopustil se vážných napadení a nakonec skončil ve vězení. Nepoučiv se z kriminálních deliktů, z něho sice vyšel, aby byl znovu uvězněn za jiné nezákonné činy. V roce 1964 mu byl titul Hrdina Sovětského svazu odňat.
4. Vrah, který usmrtil v afektu - Petr Kuzněcov
Pjotr Kuzněcov dostal titul Hrdiny Sovětského svazu v lednu 1944 za své příkladné hrdinství na bitevním poli. Po válce Kuzněcov pracoval jako šéf ostrahy v továrně na výrobu cukru. V roce 1947 měl s ředitelem továrny spor, protože se jeho nadřízený navážel do válečných veteránů.
Kuzněcova ředitelova slova osobně urazila a v afektu jej služební zbraní bez milosti zastřelil. Kuzněcov nebyl jen zbaven titulu Hrdiny Sovětského svazu, ale také odsouzen k desetiletému žaláři. Z váženého hrdiny se tak do konce života stal psanec.
5. Znásilnil dívku v opilosti - Nikolaj Vorobjov
Nikolaj Vorobjov se výrazně během druhé světové války zapsal do sovětské vojenské historie. Byl velitelem 365. protiletadlové baterie během obrany krymského Sevastopolu. I když utrpěla vážné ztráty, protivzdušná baterie dokázala odrazit útok 15 nepřátelských letounů, 5 jich sestřelit a k tomu si ,,připsala na konto" ještě 6 německých tanků. V červnu 1942 byl těžce zraněný velitel Vorobjov evakuován z Krymu, později byl za své činy odměněn titulem Hrdiny Sovětského svazu.
Jenže po válce se Vorobjov dopustil kriminálního jednání - opilý v roce 1952 znásilnil nezletilou dívku. Vorobjovovi byla odebrána všechna vyznamenání včetně titulu Hrdiny Sovětského svazu. Někdejší válečný hrdina zemřel zanedlouho poté ve věku pouhých 39 let.
Z výše uvedeného výčtu je tak patrné, že titul Hrdina Sovětského svazu nebyl nositeli ,,garantován" navždy a záleželo, jak se jeho držitel bude chovat dál. Pokud spáchal zvlášť vážný trestný čin, vědomě porušoval zákony a nedodržoval společenské normy či konvence, nebo vedl nadměrně zahálčivý život, mohl mu být titul odňat, a to i posmrtně.
Zdroj: Russia Beyond