KOMENTÁŘ: Spor o Koněva se proměnil v politickou frašku

KOMENTÁŘ: Spor o Koněva se proměnil v politickou frašku
Autor: Gampe (CC BY-SA 4.0)|Popisek: socha Ivana Stěpanoviče Koněva
10 / 09 / 2019, 11:00

Ivan Stěpanovič Koněv. Jméno sovětského maršála budí v posledních týdnech nebývalý rozruch hlavně kvůli známé soše umístěné na Praze 6.

V poslední době se rozhořel spor o maršála, kterému i po několika desítkách let němohou jeho odpůrci přijít na jméno, hlavně kvůli jeho roli v krvavém potlačování maďarského povstání v roce 1956. Tábor jeho příznivců na druhé straně zdůrazňuje Koněvův podíl na osvobození Prahy v květnových dnech roku 1945. Odpůrci sochy ji pak doporučují z prostranství úplně odstranit či přestěhovat například na ruské velvyslanectví.

Ať už stojíme za tím či oním táborem, celý ,,boj o Koněva" se v poslední době zcela zpolitizoval a zvrtl se v handrkování o dějiny. Výroky obou stran prostupuje snaha si přivlastnit jediný možný a závazný výklad historie, který obvykle bývá složitý a ne vždy tak jednoznačný, jak se zdá.

Je pravda, že se Koněv podílel na osvobození Československa, na druhé straně je nesporná jeho úloha při potlačování maďarského povstání. Je tedy kontroverzní dějinnou figurou, ale to ještě nevylučuje skutečnost, že by neměl mít v Praze svůj pomník, který symbolizuje nějakou ohraničenou dobu, tedy konec války a osvobození Československa Rudou armádou. V historii existuje mnoho dalších kontroverzních figur, které mají své pomníky, ale zároveň své ,,temné stránky", jak už to u historických osobností bývá - například Oliver Cromwell, Napoleon Bonaparte, ale i třeba císař František Josef I., který nechal krvavě potlačit maďarské povstání v roce 1849 a ještě energicky naléhal, že by se ,,mohlo ještě chvilku popravovat". Budeme chtít tak odstranit i jejich sochy?

Nejsem stoupencem odstraňování pomníků či soch, i když vyvolávají trvalé spory. Koněvův pomník je symbolem osvobození naší země od nacismu a maršál Koněv je jeden z představitelů osvoboditelky od nacistického útlaku, která ve druhé světové válce vykrvácela. Osobně se domnívám, že kdyby na Praze 6 stála jiná socha sovětského maršála či generála, něco by si na ni naši ,,sovětobijci" určitě našli. I když byl pomník postaven v normalizační éře, neznamená to přece, že bychom měli pomník jednoduše odstranit tak, jak si přejí jeho zarytí odpůrci, pro které je vše sovětské jako hadr na býka.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace