KOMENTÁŘ: Červený Hrádek jako symbol komunistické bezradnosti

KOMENTÁŘ: Červený Hrádek jako symbol komunistické bezradnosti
Popisek: Milouš Jakeš
30 / 07 / 2019, 16:30

,,Legendární projev " Milouše Jakeše před 30 lety odhalil více než jen neschopnost generálního tajemníka ÚV KSČ formulovat srozumitelně myšlenku, ale celkovou korozi komunistického totalitního systému.

Milouš Jakeš se nechtěně stal hlavní ,,hvězdou" před 30 lety na komunistickém aktivu v Červeném Hrádku. Když líčil svérázným způsobem problémy, které má socialistické Československo, tak si teprve člověk uvědomil, jaká ,,erudovaná" politická reprezentace vlastně stojí v čele našeho státu.

Jakeš jasně svým projevem dokumentoval, v jakých potížích se společnost a samovláda KSČ nachází, na druhé straně nebyl schopen říct, jak se z vleklé krizové situace dostat. Jakešův projev tak především odhalil, že sami komunisté nevědí, co dělat a že ztrácejí podporu veřejnosti (legendární ,,kůl v plotě") i dělnické třídy, kterou vždy považovali za oporu své moci. Jakešova bezradnost, kterou maskoval za ,,rádoby" odbornou přednášku, se se plně projevila v listopadových událostech 1989, kde KSČ skutečně zůstala jako kůl v plotě.

Režim se před 30 lety už dostal do takové fáze politické a ekonomické koroze, kdy bylo jen otázkou času, kdy dojde k výbuchu občanské nespokojenosti. Je nutno dodat, že KSČ si však větev dlouho podřezávala sama. Až do konce vlády KSČ byl režim charakteristický svou represivní povahou, veškerá opoziční činnost byla hodnocena jako protistátní, která chce svrhnout socialismus, tedy i KSČ. To přirozeně akcelerovalo občanskou nespokojenost a dalo vzniknout iniciativám, která bojovala za lidská práva a za zahájení dialogu s režimem.

To, že dialogu Jakeš a další nebyli dlouho schopni, pak urychlilo jejich konec. Červený Hrádek tak není jen vytříbenou a vtipně servírovanou persifláží generálního tajemníka ÚV KSČ Jakeše, ale zároveň symbolizoval stav, do něhož se režim vlastní vinou za 40 let dostal. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace