KOMENTÁŘ: Českou levici lze sjednotit jen těžko

KOMENTÁŘ: Českou levici lze sjednotit jen těžko
foto: flickr (public domain)/Jan Hamáček

Sociální demokracii i KSČM se zabouchly dveře do parlamentu a někteří politikové začínají hovořit o tom, že by se měla česká levice, tedy KSČM a sociální demokracie sloučit a být tak akceschopnější. Nicméně taková snaha je jen těžko realizovatelná. Z jakého důvodu?

Sociální demokracie zažila v podzimních volbách šok. Poprvé po 30 letech budou chybět její zástupci v parlamentu. Nemenším rozčarováním pak procházejí i komunisté, kteří stejně jako sociální demokraté nepřekročili 5% hranici nutnou ke vstupu do Poslanecké sněmovny.

Otázkou pro analytické týmy obou stran je odhalit příčiny, které vedly k volebnímu fiasku, s nímž ani komunisté, ani sociální demokraté nepočítali. Nahlas se v důsledku volebního neúspěchu začíná hovořit stejně jako u pravice, která od voleb 2013 nezažívala do voleb 2017 zrovna růžové období, o hlubších integračních tendencích.

Zatímco u pravice není tato integrace vyloučená, čehož jsme ostatně svědky, u levice ve formě sjednocení obou levicových subjektů (a vynechejme při tom Stranu Zelených) je možná jen velmi obtížně. Vadí tomu jednak historické důvody, kdy v červnu 1948 došlo k nucenému sloučení tehdejší Československé sociální demokracie a KSČ (ve skutečnosti to bylo pohlcení sociální demokracie komunisty, protože KSČ nezměnila název), a především postoj k západním politickým strukturám, který je protikladný.

Zatímco KSČM neustále horuje za vystoupení ČR z NATO, aniž by předložila relevantní alternativu, která by ČR vyšla stejně dráž, a nevadilo by ji ani vystoupit z EU, sociální demokracie je proevropskou stranou, která náležitě ctí naši příslušnost k Severoatlantické alianci, a bere ji jako neměnnou konstantu naší zahraničně-politické orientace.

A můžeme jít dále: Komunisté usilují v dlouhodobějším horizontu o odstranění kapitalismu a nastolení socialismu, chtějí tedy změnu stávajícího režimu, což na druhé straně zase odmítají sociální demokraté, pro něž je kapitalismus a soukromé vlastnictví základem svobody jednotlivce a svobodného podnikání.

Pokud by mělo dojít ke sloučení těchto dvou stran, musela by každá ustoupit od svých nejzákladnějších postulátů, což ovšem krajně nepravděpodobné, protože určité ideové či programové hodnoty jsou trvale zakotvené u obou politických subjektů a šance na jejich revizi je mizivá.

Hlubší integrace u KSČM a sociální demokracie je za současných podmínek prakticky nemožná, nicméně obě strany mohou v politickém životě blíže spolupracovat, aniž by se musely slučovat. Otázkou pro obě strany je spíše to, proč ztratily za několikero voleb postupně své voliče, a zda je krize levice, a to i v celosvětovém měřítku jevem dočasným, nebo trvalým. A pokud je jen jevem přechodným, tak jak znovu přilákat ztracené voliče, protože programy obou levicových stran rozhodně nereflektují současnou dobu a staly se spíše obsoletní vějičkou na (marné) vábení voličů.

Tagy