KOMENTÁŘ: Milí ultralevičáci, nyní je u vás na řadě George Washington a T. G. Masaryk. Budete důslední?

KOMENTÁŘ: Milí ultralevičáci, nyní je u vás na řadě George Washington a T. G. Masaryk. Budete důslední?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: George Washington
22 / 06 / 2020, 10:00

Který pomník či socha bude po Winstonu Churchillovi či Leopoldovi II. znesvěcena či odstraněna jako další? To teprve uvidíme, nicméně ultralevičácké bandy, protože slušně to říct opravdu nejde, pořádají doslova hony na významné osobnosti, které by chtěli nejraději vymazat z historie. A tvořit historii novou, ,,očištěnou".

Začalo to smrtí černocha George Floyda po nepovedeném zákroku, končí to vandalismem a voláním pro strhávání soch významných historických osobností. Kam jsme se to až dostali? V jednom bodě mají však tyto ultralevicové skupiny pravdu, zmíněné osobnosti mají opravdu kaňku, protože v určité části svého života projevili buď přímo či nepřímo rasistické postoje. 

Na druhou stranu se musejí tyto i jiné osobnosti vždy posuzovat v kontextu doby ve své komplexnosti a příslušným odstupem, což nedává nikomu právo ničit a zneuctívat jejich sochy, protože některé tyto osobnosti mají například nesporné zásluhy na vítezství protifašistických a demokratických sil v druhé světové válce (Churchill).

Tím, že budeme strhávat a ničit sochy těchto a jiných osobností, kteří měli onu pověstnou kaňku, je nevymažeme z historie, protože to ani nelze. Vyrovnání s historií opravdu vypadá jinak. Ultralevičáci a anarchisté se však chovají jako komunisté blahé paměti. Ti totiž cenzurovali to, co se jim nehodilo do jejich ideologie, také odstraňovali sochy demokratické první republiky - T. G. Masaryka, a naopak, co se hodilo, to pochvalně a nepřiměřeně vyzvedávali skoro až do nebes.

Ultralevičáckou ideologií viděno by musely padnout i jiné sochy státníků, kteří si údajně zadali nějakým způsobem v určitém období s rasismem. Například první americký prezident George Washington, který měl černé otroky. A nebyl jediným americkým prezidentem, který je měl. Znamená to ale na druhé straně, že byl rasista, nebo že to bylo v 18. století zkrátka viděno dobovou optikou normální? Mimochodem prezident T. G. Masaryk vyznamenal fašistu Benita Mussoliniho v roce 1926 řádem Bílého lva, takže sochu prvního československého prezidenta bráno do důsledků také budeme strhávat?

Otázkou tak spíše zůstává, kde se novodobé ,,sochoborecké" hnutí s ultralevičáckým ideologickým nánosem zastaví. Ale na druhou stranu můžeme být klidní, ani ultralevičácký revizionismus ,,za opravu" historie a její ,,správný" výklad z ní nemůže vymazat takové velikány, jakými byl Winston Churchill a mnohé další. Fakt, že měli v životě onu rasistickou kaňku není možné hodnotit jako nějaké zásadní morální selhání v celkovém kontextu významných činů, které ve svém životě vykonali.

Tagy článku