KOMENTÁŘ: O autonomních protektorátech a přešlapu paní poslankyně

KOMENTÁŘ: O autonomních protektorátech a přešlapu paní poslankyně
Autor: Bundesarchiv, Bild 183-2004-1202-505 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Adolf Hitler na Pražském hradě
27 / 03 / 2021, 10:00

Občas se stane politikům, že se dopustí historického přešlapu nebo lapsu jako v případě bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která usoudila, že se Čechům za protektorátu zas až tolik nedělo, což mělo za následek zhruba 360 000 mrtvých. Nyní předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přispěchala s tvrzením, že Protektorát Čechy a Morava byl autonomní.

„Před 82 let začali nacisté s okupací Čech, Moravy a Slezska a byl zřízen autonomní Protektorát Čechy a Morava. Temná stránka našich dějin, která zničila život mnoha občanů. Zatímco za tuto okupaci proběhla omluva a pokání, jiní okupanti i dnes otevřeně vyhrožují. Nezapomeňme,“ napsala poslankyně na twitteru.

Předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové se tento tweet poněkud nepovedl. Tvrdí v něm, že protektorát byl autonomní (článek 3 - ,,Protektorát Čechy a Morava jest autonomní a spravuje se sám"), což sice formálně platilo podle daného Hitlerova výnosu z 16. března 1939 o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, ale nikoliv ve skutečnosti. Protektorát měl sice svou vlastní vládu, státního prezidenta (až do roku 1945 vykonával tuto funkci Emil Hácha), i své vládní vojsko plnící toliko reprezentativní funkci, ale rozhodující slovo měl říšský protektor, respektive Berlín.

Pravdou je, že se především Hácha a předseda vlády gen. Alois Eliáš snažili vymoci řadu ústupků na nacistech, orodovat za za perzekvované Čechy, nicméně protektorátní vláda neměla suverenitu, jen na papíře. Pokud by byl protektorát skutečně autonomní, znamenalo by to nulovou či minimální ingerenci ze strany říšského protektora, potažmo Berlína. Pak by ale protektorát z německého hlediska a jeho dalších mocenských zájmů v daném regionu postrádal smysl.

Pravda je taková, že léta 1939-1945 jsou poznamenána tvrdou perzekucí odboje, českých vlastenců, popíráním lidských a občanských práv, deportacemi židů, jejich následnou likvidací a dalšími drakonickými opatřeními, za které zaplatilo životem zhruba 360 000 lidí, jak už jsme jinde zmínili. Protektorát byl navíc zřízen dočasně, a po válce, kterou měli vyhrát Němci, se mělo přistoupit k vymýcení českého národa jako entity, jeho část se měla násilně germanizovat.

Předsedkyně TOP 09 by si měla dávat zvláštní pozor na svá tvrzení, je to vrcholná politička, na kterou se vztahují jiná, přísnější kritéria. Co je na papíře, nemusí zdaleka vždy platit i ve skutečnosti. Stejný případ je pak následná komunistická diktatura. I komunisté nedodržovali zákony a další opatření, která sami přijali, jako v každé diktatuře se vládne podle aktuálních mocenských potřeb nehledě na to, co je psáno či zakotveno v ústavě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace