KOMENTÁŘ: Palachova oběť marná nebyla

KOMENTÁŘ: Palachova oběť marná nebyla
Autor: Balles2601, CC BY-SA 4.0|Popisek: Památník Jana Palacha
18 / 01 / 2022, 11:00

Má dnes ještě co říct společnosti Jan Palach? Byla snad jeho nejvyšší oběť v lednu 1969 marná?

Jméno Jana Palacha vzbuzuje opět zájem veřejnosti. 16. ledna 1969 se na Václavském náměstí polil hořlavinou 20letý student Jan Palach. Na následky těžkých popálenin Palach 19. ledna 1969 umírá. Názory na jeho osobnost se významně liší a jeho čin je přijímán nejednoznačně. Jedna skupina jej má za hrdinu, druhá za sebevraha, třetí vidí Palachovu oběť jako zcela zbytečnou. I po 53 letech je tak obtížné jeho čin hodnotit.

Pravdou zůstává, že Jana Palach vnímal svůj boj proti zlu daleko citlivěji než jeho okolí či vrstevníci. Měl tento práh nastaven někde jinde než většina ostatních včetně jeho vrstevníků. Okupace byla pro něho stejně jako pro drtivou část národa šokem, jenž vystřídalo záhy snad ještě více šokující vystřízlivění z politického vývoje, který nezadržitelně směřoval k normalizaci pořádků. I když se Palach snažil některými radikálními činy (obsazení rozhlasu studenty) vyburcovat společnost, která upadla do apatie a trpkého smíření s danou realitu, jeho snahy nebyly vyslyšeny.

Palach tak osobně viděl jedinou možnost v činu, který by byl pro celou společnost jednak extrémním a šokujícím mementem a zapůsobil na ni zároveň mobilizačním efektem v odporu proti nastupujícím politickým poměrům.

V žádném případě se však nejednalo o psychicky narušeného člověka, jak dnes ještě můžeme poměrně často slyšet. Psychicky byl Palach zcela zdráv. A není ani pravda to, že by se chtěl mladý muž upálit a spáchat tak sebevraždu, ale měl v úmyslu se ,,popálit", jak ostatně vypověděl dr. Zdence Kmuníčkové, jakkoli to dnes může znít naivně či bláhově.

Ať už hodnotíme Palachovu trýznivou smrt jakkoliv, jeho oběť je především lidskou tragédií zmařeného mladého života. Ten, zmučen niternými pocity beznaděje, se rozhodl úmyslně k takto drastickému činu, protože už ze svého pohledu neviděl jiné prostředky, jak probudit národ z letargie a přinutit ho konečně ,,jednat". Palachovu památku je však nadále nutno připomínat, protože jeho oběť marná nebyla. Stal se symbolem a každý národ silné symboly potřebuje.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace