foto: Royal Navy official photographer , https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HMS_Edinburgh_(C16)_FL_004169.jpg/zlato
Lehký křižník HMS Edinburgh převážel v roce 1942 zlato za desítky milionů dolarů. Loď však byla torpédována 30. dubna 1942. V roce 1981 se pak konala velká záchranná akce za účelem vylovení zlata z vraku.
HMS Edinburgh byl lehký britský křižník, který byl uveden do provozu v roce 1939. V roce 1942 převážel z Ruska do Velké Británie velmi cenný náklad - 465 zlatých cihel uložených v 93 dřevěných bednách jako poděkování za dodávky válečného materiálu od západních spojenců Rusku.
psali jsme: Video: Bitevní loď HMS Nelson
30. dubna 1942 však byl HMS Edinburgh torpédován německou ponorkou asi 200 mil od Murmansku v Barentsově moři. Na dně tak s lodí skončil i zlatý poklad, jehož hodnota by dnes činila zhruba 142 milionů liber.
V sedmdesátých letech usilovala britská vláda o to vytáhnout cihly z vraku nejen z důvodu, že měly velkou hodnotu, ale také proto, že se obávala nájezdů ,,podmořských lupičů" či záchranné operace, kterou by mohl provést SSSR. V roce 1981 tak po mnoha peripetiích proběhla velká záchranná operace konsorcia specializovaných firem, která měla za cíl jediné - dostat na povrch zlaté cihly. Vrak HMS Edinburgh se nacházel sice v hloubce ,,jen" 245 metrů, potapěči však rozhodně neměli situaci usnadněnou. Ba naopak, operace se ukázala být náročnější, než byl původní plán.
psali jsme: Potopení britské bitevní lodi HMS Prince of Wales japonskými bombardéry
Nakonec se podařilo zachránit 431 zlatých cihel z vraku a tato operace byla tehdejším tiskem vyhlášena jako ,,záchrana století". Zároveň se tato záchranná akce zapsala do historie podobných operací.
Dalších 29 zlatých cihel bylo vyzvednuto o pět let později, v roce 1986. Pět zbylých cihel se nakonec nepodařilo zachránit. Následně byla ,,kořist" z vraku lodě rozdělena mezi Brity a Sověty. Konsorcium firem, které stálo za úspěšnou záchrannou operací, z ní dostalo celkem 45%, podle tehdejších platných poválečných dohod, které se týkaly podobných vyrovnání, připadly Sovětskému svazu zbývající dvě třetiny zlata a britská vláda dostala jednu třetinu. USA, které měly původně část zlatého pokladu za svou pomoc Rusku také dostat, nedostaly ze zlata nic. Jejich škoda byla nahrazena z pojistky za toto ztracené zlato.
HMS Edinburgh byla jednou lodí, z níž se nakonec podařilo na rozdíl od jiných potopených plavidel převážejících zlato, cenný poklad vyzvednout.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Zdroj: washingtonpost.com
Tagy