Koncentrační tábor Jasenovac - ,,balkánská Osvětim" proměněná na lidská jatka

Koncentrační tábor Jasenovac - ,,balkánská Osvětim&quote; proměněná na lidská jatka
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Usta%C5%A1e_militia_execute_prisoners_near_the_Jasenovac_concentration_camp.jpg|Popisek: koncentrační tábor Jasenovac
06 / 09 / 2019, 13:00

Jasenovac, koncentrační tábor v Chorvatsku v mnohém předčil hrůzy nacistických lágrů. Mladí ustašovci, kteří táboru veleli, proměnili místo na jedna velká jatka, přičemž nešetřili nikoho, ani ženy, ani novorozence.

Chorvatsko za druhé světové války poslušně plnilo roli nacistického satelitu jako Nezávislý stát Chorvatsko. V jeho čele stál chorvatský nacionalista, zakladatel organizace Ustaša Ante Pavelić. Ustaša bylo ultranacionální fašistické hnutí, které se hlásilo ke katolicismu.

Jasenovac byl vyhlazovací tábor, který patřil podle odborníků k vůbec nejkrutějším. Fungoval od roku 1941 a  řídili ho ustašovci, vesměs velmi mladí lidé jako například Petar Brzica či Dinko Šakić, kterým bylo pouze okolo 20 let. To, co se dělo během války v tomto lágru přezdívaném příznačně ,,Balkánská Osvětim", předčí i ty nejzvrácenější představy z horou. I sami nacisté odsuzovali praktiky, které zde vládly. Osazenstvo tábora tvořili nenávidění Srbové, bosenští muslimové, Slovinci, Černohorci, ale také Chorvaté, Romové či Židé.

koncentrační tábor Jasenovac

Ti všichni měli jediné určení - jít dřív nebo později na krutou smrt. Nebylo s nimi zacházeno jako s lidmi, ale jako s věcmi. V nelidských podmínkách zde museli tvrdě pracovat bez nároku na vodu a pořádné jídlo. Byli navíc ,,ubytováni" v naprosto nevyhovujících zařízeních. Hladovění, podchlazení, nemoci jako tyfus, malárie úplavice tak zapříčinilo v mnoha případech smrt vězňů. Vedoucí tábora nešetřili nikoho, ani těhotné matky a jejich děti. Ty bývaly po narození často mrštěny vší silou o zeď.

Hlavní ,,náplní" koncentračního tábora však bylo denní nelidské sprovozování ze světa nebohých vězňů. Ta se děla zvráceným, obzvlášť krutým způsobem připomínajícím středověk. Vězňům byly sekány hlavy, podřezávána hrdla, zaživa jim byly vyřezávany lidské orgány. Tomu v mnoha případech předcházelo sadistické mučení, v němž se vyžíval přdevším Brzica a také Šakić. Stahování z kůže , vypichování očí, vyřezávání jazyka a další hrůzné praktiky byly na ,,denním pořádku".

Přítrž nelidskému řádění učinili až jugoslávští partyzáni, kteří v květnu 1945 vtrhli do tábora. Ustašovci stačili ještě předtím celý tábor zapálit, a tak partyzáni našli jen ohořelá těla, kosti a další lidské pozůstatky.

Podle historiků v koncentračním táboře Jasenovac zahynulo až 100 000 lidí (podle některých zdrojů až 700 000), nejvíce Srbů. Některým vedoucím tábora, jako například Petarovi Brzicovi, se podařilo uprchnout do USA, kde požíval ochrany jakožto zasloužený bojovník proti komunismu. Šakić se dlouho skrýval před spravedlností. Až v roce 1998 byl odsouzen za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na 20 let vězení. Svých činů ale nikdy nelitoval.

 

Zdroj: veteranstoday.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace