Konec korzára SMS Emden byl prvním námořním vítězstvím Austrálie ve Velké válce

Konec korzára SMS Emden byl prvním námořním vítězstvím Austrálie ve Velké válce
Popisek: Vrak SMS Emden
04 / 07 / 2019, 16:00

Konec korzára SMS Emden byl prvním námořním vítězstvím Austrálie ve Velké válce, o které se zasloužil lehký křižník HMAS Sydney.

30 potopených lodí, likvidace zásob 2 miliónů tun ropy a znemožněný ruský kapitán. To vše měl na svědomí lehký německý křižník SMS Emden, než šel 9. listopadu 1914 ke dnu během bitvy u Kokosových ostrovů.

Konec SMS Emden nastal u Kokosových ostrovů, kde něměcký nájezdník přistál ráno 9. listopadu 1914 a cílem bylo přerušit či zničit telegrafní kabely sloužící pro komunikaci mezi britskými koloniemi a armádou. Němci doufali, že zničením kabelů odříznou britskou flotilu od zbytku britské říše. SMS Emden vylodil padesátičlenný výsadkový tým a loď u ostrova Direction Island zakotvila a čekala, než výsadek stanici zlikviduje. 

 

Posádka stanice odvysílala prosbu o pomoc, ale protože odpověděl jen 220 mil vzdálený britský křižník, Němci věřili, že mají času dost. Omyl zjistili až v okamžiku, kdy se u ostrova objevil australský křižník HMAS Sydney.

HMAS Sydney

Překvapení Němci neváhali a zahájili palbu na přibližující se křižník ze vzdálenosti asi 11 kilometrů.

Zatímco Emden skóroval několika prvními ranami, Sydney využil své vyšší rychlosti, aby udržel vzdálenost od německé lodi, a dokázal tak mnohem více poškodit svého nepřítele.

Již první dvě salvy australského stroje slabšího německého soupeře značně poničily, ve strojovně propukl požár a kapitán Müller musel s lodí najet na pobřeží ostrova, aby jeho loď nešla ke dnu. Jak později řekl jeden z přeživších německých námořníků, všichni dělostřelci byli zabiti, došla munice a loď byla zahalena do oblaků kouře a plamenů.

Vlajka císařského námořnictva ale stále vlála, křižník HMAS Sydney proto musel vypálit dvě výstražné salvy a německá loď se konečně vzdala.

Bitva trvala méně než dvě hodiny. Během krátkého souboje bylo na palubě německé lodi zabito 134 členů posádky, kapitán Müller a ostatní přeživší se stali britskými zajatci. HMAS Sydney vypálil celkem 670 nábojů, z nichž asi 100 zasáhlo cíl.

 

Zdroj: Warships.cz, Sunshine Cost Daily

Tagy článku