Kongresmanka Rankinová věřila, že Roosevelt japonský útok na Pearl Harbor vyprovokoval, hlasovala proti vstupu USA do války

Kongresmanka Rankinová věřila, že Roosevelt japonský útok na Pearl Harbor vyprovokoval, hlasovala proti vstupu USA do války
Autor: C. T. Chapman, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jeannette Rankin v roce 1917
03 / 01 / 2022, 10:00

Jeannette Rankinová, první žena zvolená do Kongresu a oddaná celoživotní pacifistka byla jediným hlasem v Kongresu proti americkému vyhlášení války Japonsku. Byla jedinou členkou Kongresu, která hlasovala proti americké účasti v obou světových válkách, protože byla mezi těmi, kdo téměř o čtvrt století dříve hlasovali proti vstupu Ameriky do 1. světové války.

Rankinová byla oddaná pacifistka a málo se starala o škody, které její přesvědčení způsobilo její politické kariéře. Ačkoli se k ní v roce 1917 připojili někteří mužští zástupci v hlasování proti 1. světové válce, mnoho občanů považovalo její hlas za důkaz toho, že žena nezvládne obtížnou zátěž vedení státu. Možná v důsledku toho ji voliči v Montaně o dva roky později odvolali z úřadu. Je ironií, že Rankinová byla znovu zvolena v roce 1940, právě včas, aby mohla hlasovat o další válce.

Zatímco její oddanost pacifismu byla během první světové války politicky škodlivá, Rankinová věděla, že v případě druhé světové války by to bylo přímo sebevražedné. Překvapivý japonský útok na Pearl Harbor byl zničující a volání po pomstě převládalo a drtivá většina Američanů podpořila výzvu prezidenta Roosevelta k vyhlášení války.

Rankinová se však domnívala, že Roosevelt záměrně vyprovokoval Japonce k útoku, protože chtěl přivést USA do války v Evropě proti Německu a byla rozhodnuta nespolupracovat s prezidentovým plánem. Po 40minutové rozpravě na půdě Kongresu začalo jmenovité hlasování. Když na ni přišla řada, Rankinová vstala a řekla: "Jako žena nemůžu jít do války a odmítám tam poslat někoho jiného."

Když se zpráva o jejím hlasování dostala k davu shromážděnému před Washingtnem, někteří vlastenci hrozili kongresmance z Montany napadením a policie ji musela vyvést z budovy. Rankinová byla v tisku napadána, obviněna z neloajality a mezi jinými nezdvořilými jmény byla nazývána „Japanette Rankin“. Stála si však za svým a za svůj hlas proti válce se nikdy neomluvila.

Když se její funkční období o dva roky později chýlilo ke konci, Rankinová si byla jistá, že nebude znovuzvolena a rozhodla se tedy nekandidovat. Nadále byla aktivním zastáncem pacifismu a vedla kampaň proti válce ve Vietnamu ještě v roce 1968, když jí bylo 87 let.

Zajímavostí je, že dodnes je Jeannette Ranking jedinou ženou v historii, který kdy byla zvolena do Kongresu za stát Montana…

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace