Konstantinopol měla patřit Rusku, Persie Britům - porcování Osmanské říše ale neproběhlo

Konstantinopol měla patřit Rusku, Persie Britům - porcování Osmanské říše ale neproběhlo
Autor: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license|Popisek: Gallipoli
09 / 01 / 2022, 10:00

Jen dva dny poté, co britské námořnictvo utrpělo demoralizující porážku proti tureckým silám v Dardanelech, podepisuje britská vláda tajnou dohodu s Ruskem ohledně hypotetického dělení bývalé Osmanské říše po 1. světové válce. Píše se datum 20. 3. 1915.

Podle tajné dohody, podepsané 20. března 1915, mělo Rusko získat hlavní město turecké říše Konstantinopoli, Bosporský průliv (vodní cesta spojující Černé moře s Marmarským mořem a vyznačující hranice mezi asijskou a evropskou polovinou Turecka) a více než polovinu evropské části Turecka. Velká Británie také slíbila Rusku, že bude v budoucnu kontrolovat Dardanely, které britské námořnictvo neúspěšně napadlo před dvěma dny - a poloostrov Gallipoli, cíl velkého spojeneckého vojenského útoku, který byl zahájen koncem dubna 1915. Na oplátku by Rusko uznalo britské nároky na jiných částech bývalé Osmanské říše a střední Persie, včetně oblasti bohaté na ropu v Mezopotámii.

Anglo-ruská dohoda z března 1915 ilustrovala obrovskou míru změn, v tradičních vztazích mezi národy díky první světové válce. Dohoda představovala úplný obrat od minulé britské politiky směrem k ruské kontrole Konstantinopole, když předtím se Británie obávala ohrožení své nadvlády v regionu, která byla dosažena prostřednictvím britské koloniální správy Indie.

V rámci válečné koalice s Francií, Sardinií a Tureckem, Británie šla do války s Ruskem na Krymském poloostrově roku 1854 (konflikt známý jako Krymská válka), aby zabránil Rusku získat Konstantinopol a strategickou úžinu. V roce 1878 předseda vlády Benjamin Disraeli poslal britskou flotilu do Dardanelské úžiny, aby odstrašil Rusy před zabráním Konstantinopole během Rusko-turecké války.

V tajné dohodě nyní Británie slibovala Rusku území, které předtím tak obratně hájila, území, které se nyní zoufale snažila s malým úspěchem sama získat.

Rozdělení tučného sousta se ale nekonalo. Turecký hrdina a bývalý velitel 19. divize, která hrála rozhodující úlohu při obraně poloostrova Gallipoli proti dohodovému výsadku, Mustafa Kemal Paša vyhlásil zrušení Osmanské říše a postavil se do čela odporu proti západním mocnostem, jež měly v úmyslu Turecko si rozdělit. Rusko už mělo v tomto okamžiku dost problémů s bolševiky...

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace