Kosovo 1999 - před 20 lety sestřelil major Tankink první MiG-29

Kosovo 1999 - před 20 lety sestřelil major Tankink první MiG-29
24 / 03 / 2019, 11:00

Před 20 lety, 24. března 1999, dosáhl pilot 322. perutě Nizozemského královského letectva Peter "Wobble" Tankink prvního nizozemského sestřelu od 2. světové války. Střelou AIM-120A Amraam odpálenou ze své F-16 sestřelil srbský MiG-29. Pokud se tedy skutečně odehrál.

Do leteckých útoků NATO proti Srbsku v rámci operace Spojenecká síla (Allied Force) od března do června 1999, jejímž cílem bylo zastavení represí proti kosovským Albáncům a prosazení dohod z Rambouillet, se zapojilo na 300 letounů aliance mnoha členských zemí. Ze šedesáti bojových letounů, které NATO během operace zničilo, byla většina, jak je to při vojensky správně provedeném útoku žádoucí, zničena na zemi. Šlo převážně o MiGy-21, bitevní a průzkumné Soko J-22 Orao, cvičné a lehké bitevní Soko G-2 Galeb nebo G-4 Super Galeb. A nejcennější kořistí byly pokročilé ruské MiGy-29. Těch bylo zničeno na zemi i ve vzduchu celkem 10.


MiGy-29 byly pro vzdušené síly NATO nasazené do operace relativně největším nebezpečím, s nímž se mohly ve vzduchu setkat, a tedy i jejich primárním cílem. Srbové si toho byli dobře vědomi - a snažili se předejít zničení cenných strojů mj. tím, že na základnách rozmístili dřevěné makety MiGů (s kovovými pláty, aby se návnada zobrazovala na radarech; a vypálenou trávou naznačující fungující motory). Údajně až 80 % těchto dřevěných MiGů-29 pak skutečně NATO zničilo.

Pochopitelně to nestačilo. Během prvních tří dnů operace MiGy-29 startovaly k zachycení útočících nepřátel, a pět z nich bylo zničeno ve vzduchu; první právě Peterem Tankinkem 24. března 1999, další tři americkými F-15 Eagle a jeden rovněž americkou F-16 Figthing Falcon. Nadto si Srbové údajně sami sestřelili cvičný MiG-29UB.

Srbské MiGy-29 nebyly v nejlepším technickém stavu. Potýkaly se údajně během kosovské války s potížemi s radary, zbraněmi i navigačním systémem - a proti dobře připraveným a technicky mnohem lépe vybaveným pilotům západních zemí měli jen malou naději na úspěch - i to bylo přirozeně Srbům zřejmé, ale neměli na výběr. Skutečnou hrozbou pro letouny Aliance byla raketová protivzdušná obrana, která také měla na kontě několik sestřelů (včetně F-117) a poškozených letounů.

Tehdy majorem Peterem Tankinkem v letounu F-16A Block 20 sestřelný MiG-29 pilotoval podplukovník Predrag Milutinović. Milutinović sám to popřel a tvrdil, že jej omylem sestřelila vlastní protiletadlová obrana při přiblížení k letišti Niš střelou SAM-6. Jako oběť Tankinkova Amraamu je uváděn pro takový případ MiG-29 majora Dragana Iliće, který nicméně přes poškození dokázal přistát.

S Peterem Tankinkem přineseme rozhovor.

Tagy článku