Král Michal I.: Nejprve rumunská opora Hitlera, poté přešel do protifašistické koalice. Sověti mu dali přiléhavou přezdívku

Král Michal I.: Nejprve rumunská opora Hitlera, poté přešel do protifašistické koalice. Sověti mu dali přiléhavou přezdívku
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Michal I. s novomanželkou
25 / 09 / 2022, 16:00

Michal I. byl rumunským králem, který vládl ve dvou obdobích: 1927-1930 a pak v letech 1940-1947. Dříve figuroval jako Hitlerův spojenec, nicméně se nakonec postavil proti němu.

Osudy Michala I., rumunského krále, byly více než zajímavé, ale nedá se na druhou stranu říct, že úplně šťastné. Narodil se v roce 1921 korunnímu princi Karlovi a jeho manželce Heleně Řecké a Dánské. Není bez zajímavosti, že Michal je prapravnukem britské královny Viktorie bratranec královny Alžběty II. ve třetím koleni. Michal přebírá rumunský trůn již jako šestiletý (v zastoupení regentů), tedy v roce 1927 po smrti krále Ferdinanda I. Původně měl převzít trůn jeho otec, jenže ten byl přinucen se vzdát dědičného práva kvůli mimomanželskému poměru s Elenou Lupescu. Michal stále v čele Rumunska pouze tři roky, než se jeho otec vrátil z Francie, aby si vzal, ,,co mu náleží", protože někteří političtí činitelé nebyli spokojeni s Michalovou vládou.

Během své vlády zavedl jeho otec král Karel II. diktaturu. Karel II. ovšem zůstal králem pouze do 6. září 1940, kdy musel abdikovat ve prospěch tehdy devatenáctiletého Michala, a to v důsledku druhé vídeňské arbitráže, kvůli níž ztratilo Rumunsko území Severní Bukoviny, Besarábii, severní Sedmihradsko a Jižní Dobrudžu. Rumunsko se začalo utápět v hluboké politické krizi.

V zemi měl ostatně v té době největší vliv maršál Ion Antonescu, který pokračoval ve své vládě nad Rumunskem. V roce 1940 přistoupilo Rumunsko k Paktu tří a jeho závislost na nacistické třetí říši se tak zvýšila. Král Michal byl odsunut do pozadí, ale nečinil nic proti spojenectví Rumunska s nacistickým Německem, které ,,zajišťoval" již zmíněný Antonescu.

Nicméně v roce 1944 se Michal, který měl jen minimum pravomocí, politicky osamostatňuje, a rozhodl se provést převrat, uvěznit Antoneska a přejít ke spojencům. Michalovým záměrem také bylo dostat Rumunsko z války. Antonescův spojenec Adolf Hitler již před převratem králi nedůvěřoval a byl připraven ho nahradit jeho bratrancem arcivédodou Štěpánem Habsbursko-lotrinským, který žil od roku 1942 v Rumunsku. 31. srpna 1944 se Rudá armáda zmocnila Bukurešti bez boje a Rumunsko definitivně přešlo do protifašistické koalice.

A Sověti to Michalovi, který dostal přiléhavou přezdívku ,,Komsomolský král" rozhodně nezapomněli, když mu již po skončení války v červenci 1945 maršál Fjodor Tolbuchin slavnostně propůjčil nejvyšší sovětské vyznamenání - Řád vítězství. Jenže to mělo jeden háček, ti, Michala dekorovali, začali otevřeně podporovat komunisty, kteří se začali v Rumunsku politicky díky sovětské vojenské přítomnosti exponovat. Byli to právě komunisté, kteří úlohu Michala I. jako krále pronikavě umenšili. Otázka po válce tedy zněla, jaká budoucnost čeká na Michala, když se Rumunska později zmocnili za vydatného přispění Sovětského svazu právě komunisté.

Závěr roku 1947 nakonec o Michalovi rozhodl. Královský palác byl 30. prosince 1947 komunistickými jednotkami a Michal přinucen komunisty v čele s premiérem Petru Grozou a Gheorghiu-Dejem k abdikaci s poznámkou, že jako loutka by Grozovi tolik nevadil, ale Moskva nebude tolerovat za železnou oponou ani formální monarchii. Král sice poukázal na vlastní popularitu v zemi, ale Gheorghe Gheorghiu-Dej odpověděl, že právě proto chtějí, aby sám odešel a nebyl příčinou nepokojů a překážkou pro nastolení socialismu.

Král byl nucen podepsat abdikační listinu a Rumunsko čekalo více než 40 totalitních let pod nadvládou komunistů. Pro Michala už nebylo v novém socialistickém Rumunsku místo a počátkem ledna 1948 svou zemi opouští. V březnu 1948 však Michal odvolává svou abdikaci, protože podle něho byla vynucena násilím a tudíž pozbývá platnosti.

Michal se vydává i s manželkou do Londýna, pár posléze pobýval ve Florencii, respektive švýcarském Lausanne. Po pádu komunistického režimu mohl konečně Michal přiletět do své vlasti. Po cestě z letiště byl ale zadržen policií a dopraven zpět na letiště a nucen opustit zemi. Podruhé mohl bývalý král navštívit zemi v roce 1992, kdy mu rumunská vláda povolila návštěvu země během velikonočních slavností. Nicméně mu neumožnila pronést řeč z bývalého královského paláce k milionovému davu, který se v Bukurešti shromáždil, a tak svoji řeč pronesl z hotelového balkónu.

Vysoká popularita bývalého krále natolik vystrašila vládu prezidenta Iona Iliescu, že dvakrát neumožnila králi návrat do země v letech 1994 a 1995. Poté, co se v roce 1996 stal prezidentem Emil Constantinescu, bylo Michalovi vráceno rumunské občanství. Michal, kterého vyhnali komunisté z Rumunska, umírá v požehnaném věku 96 let v roce 2017 ve Švýcarsku.

 

Zdroj: Russia Beyond, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace