Královna krásy, oblíbená špiónka Winstona Churchilla nosila nůž na stehně

Královna krásy, oblíbená špiónka Winstona Churchilla nosila nůž na stehně
Popisek: Christine Granville
30 / 06 / 2019, 16:00

Polská rodačka, první speciální agentka Christine Granville bojovala s nacisty v okupované Francii. Byla smrtonosnou agentkou, která bojovala za svoji vlast a židovskou matku, kterou nacisté zabili v koncentračním táboře.

Vlastním jménem Maria Krystyna Janina Skarbek se narodila 1 května 1908 a během 2. světové války pracovala jako agentka u British Special Operations Executive (SOE).

Do služby se přihlásila v roce 1939 poté, co její vlast padla v boji s nacisty. Byla zapsána do sekce D, ze které se později stalo SOE určené k provádění sabotážních a špionážních akcí v zemích okupované Evropy.

Dostala krycí jméno Christine Granville, které pak po válce přijala za své. Její první mise ji zavedla do Maďarska a následně okupovaného Polska, kde se ukázala jako inteligentní kurýr, když pronikla přes střežené hranice v -30 stupních Celsia na lyžích.

Ukazovala během akcí nejen fyzickou zdatnost, ale i schopnost využít neočekávané situace. Jednou se jí povedlo přesvědčit důstojníka Gestapa, aby pro ni pronesl do Polska britské propagandistické tiskoviny. Se širokým úsměvem na tváři mu sdělila, že se jedná o čaj koupený na černém trhu pro její matku.

Svou inteligenci prokázala i za mnohem hrozivější situace, kdy ona a polský vojenský důstojník Andrzej Kowerski byli chyceni Gestapem a čelili mučení a smrti, kdyby se ukázali být nepřátelskými agenty.
Podařilo se jí získat svobodu tím, že si skousla jazyk tak tvrdě, že krvácela, a pak se předstírala, že vykašlává krev. Přesvědčila tak své věznitele, že ona a její komplice mají tuberkulózu. Zděšení důstojníci Gestapa oba Poláky propustili.

Její největší dobrodružství ale přišlo krátce před invazí Spojenců do Francie v roce 1944. Christine působila na okupovaném území jako druhá ve velení SOE po Francisu Cammaertsovi. Jako vášnivá žena měla mnoho milenců a Cammaerts byl jedním z nich. Když byl zajat společně s kolegou, podnikla Christine heroický, téměř beznadějný pokus o záchranu svého milence.

Když všichni ostatní odmítli pokusit se zachránit své kolegy, Christine se sama vrhla do akce. Vtrhla do kanceláře kapitána stráží věznice, kde byli muži z odboje držení a odhalila se jako britská agentka.

Tvrdila, že hrozí bezprostřední invaze Spojenců do města Digne a pokud se stráže chtějí vyhnout smrti z rukou osvobozených Francouzů, musí se vzdát svým vězňům a požádat je o milost. Vyděšení vojáci jí zařídili schůzku s jejich nadřízeným, důstojníkem Gestapa. I toho se jí povedlo udolat neuvěřitelným šarmem a snůškou lží.

Gestapákovi tvrdila, že Cammaerts je její muž a ona je neteří generála Montgomeryho a britské aristokratky, tedy že za ní stojí obrovská politická síla. Trvalo jí tři hodiny, než se jí podařilo muže jménem Waem přesvědčit a ten nechal vězněné muže propustit po několika ujištěních, že mu nikdo neublíží.

Právě tato její nejbrilantnější akce je podkladem pro pověsti, které tvrdí, že právě ona byla vzorem pro původní Bond Girl v špionážní sérii Iana Fleminga.

Christine se dostala do světových zpráv ještě jedno v roce 1952, kdy ji v londýnském hotelu zabil žárlivý milenec George Muldowney, který byl za její vraždu pověšen. Winston Churchil po její smrti řekl novinářům, že miloval její neuvěřitelné příběhy.

O rok později vydal Fleming Casino Royale, první román Jamese Bonda. S ním přišla i první dívka tzv. Bond girl - tmavovlasá a tajemná evropská kráskaa jménem Vesper Lynd.

 

 

Zdroj: Daily Mail

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace