Krásná, elegantní a smrtící. Sovětská snajperka Roza Šaninová zlikvidovala 54 nepřátel během necelého roku

Krásná, elegantní a smrtící. Sovětská snajperka Roza Šaninová zlikvidovala 54 nepřátel během necelého roku
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Roza Šaninová
08 / 03 / 2019, 16:30

Roza Šaninová byla mladou sovětskou snajperkou, která se stala jednou z nejlepších ve svém ,,oboru".

Šaninová byla vedle Lyudmily Pavličenkové a dalších sovětských snajperek jednou z nejlepších ,,v oboru" Její střelecké umění se vyznačovalo především velkou přesností, za což pravidelně sklízela chválu. Jejím ,,nepostradatelným pomocníkem" v boji se pak stala legendární opakovací puška Mosin-Nagant.

Šaninová se rozhodla přihlásit do armády po smrti svého bratra v roce 1943. Vstoupila do ženské akademie, která se specializovala na výcvik snajperek, a již zde excelovala.I když jí bylo jen 19 let. Jejím velkým přáním bylo se stát snajperkou na frontové linii.

psali jsme: Robin Olds, zabiják nacistických a komunistických pilotů

Brzy se ukázalo, že si vybrala dobře, protože se záhy ukázal její nesporný střelecký talent. Bylo jí posléze svěřeno velení čety, která se skládala výhradně z ženských odstřelovaček, a byla s ní pravidelně vysazována na frontě. 

Brzy se dostavily první výsledky a Šaninová se vyznamenala například v ofenzivě u Vilniusu v roce 1944, kde se stala velmi platnou bojovnicí. Dokázala také například zlikvidovat 54 nepřátel během necelého roku. Za svůj boj na frontových liniích byla oceněna Medailí za statečnost č prestižním Řádem slávy.

psali jsme: ,,Chci jich sejmout více". Ruská ostrostřelkyně Lyudmila Pavličenková byla obávanou lovkyní nacistů

Šaninová si vedla dobře i na jiném poli - spisovatelském. Během války si psala deník, který čtenáři umožňuje zajímavý vhled do myšlení mladé bojovnice.

Šaninová byla zabita během ofenzivy ve východním Prusku, kdy kryla záda zraněnému veliteli dělostřelectva. I když se dožila jen 20 let, její přínos pro sovětskou armádu byl nesporný, a vstoupila tak do sovětské (ruské) historie jako jedna z žen, pro kterou byla zbraň ,,pracovním nástrojem".

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace