Křest ohněm. První velké nasazení americké námořní pěchoty v první světové válce zachránilo Paříž

Křest ohněm. První velké nasazení americké námořní pěchoty v první světové válce zachránilo Paříž
Autor fotografie: Frank Schoonover, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bitva u Belleau Bois
20 / 09 / 2023, 10:00

Američané při svém prvním velkém bojovém nasazení pomáhali odrazit německá vojska před Paříží. V bitvě v Belleau Bois se odehrávaly líté boje mezi Američany, Brity a Francouzi na jedné straně, a Němci na straně druhé.

Němci spustili prudkou ofenzivu na jaře 1918 s jasným cílem - dobýt Paříž. A už to vypadalo, že se jim to podaří. Němci totiž prolomili spojeneckou frontu Britů a Francouzů a dostali se několik kilometrů za ni. Mohli tak postupovat na francouzské hlavní město. V  bitvě v Belleau Bois pak následně proběhly tuhé boje.

Vydatnou pomoc však poskytli Američané, pro něž to bylo první velké bojové nasazení v první světové válce. USA poté, co ukončila svůj tradiční izolacionismus a vstoupily vyhlášením války 6. dubna 1917 Německu. Kromě materiální pomoci spojencům se americké expediční síly včetně mariňáků účastnily různých bojových operací.

Bitva v Belleau Bois odehrávající se v červnu 1918 se názorně ukázala, jak důležitou úlohu americké jednotky hrají. Američané pomohli bránit strategicky důležitý Belleau Bois, který se nacházel zhruba 50 mil od Paříže.

Pro americké mariňáky ani Brity či Francouze to nebylo obyčejné místo, spíše noční můra, v němž probíhala krvavá vřava. Němci, kteří dosáhli významných územních zisků na ,,cestě" do Paříže" však nepočítali s tím, že Američané na ně vyrukují dělostřeleckou intenzivní palbou, která zpomalovala jejich postup za frontu. I když se Američanům podařilo vytlačit Němce mezi soutěsky lesa Belleau, další boje zuřily v lese dál.

Němci zasypávali Američany grenáty s yperitem a intenzivní kulometnou palbou. Na konci června 1918 však prostor ovládli Američané se spojenci a Němci opouštěli postupně své pozice. O tom, že bitva v Belleau Bois byla krvavá, svědčí fakt, že Američané v ní ztratili skoro 10 000 mužů.

Velitel americké první divize Robert Lee Bullard popsal vítězství takto: ,,Mariňáci zde nevyhráli válku, ale zachránili spojence před porážkou. Kdyby dorazili o několik hodin později, byl by to začátek konce. Francie si nemohla dovolit ztratit Paříž." Bullard měl pravdu, protože americká pomoc významně pomohla odrazit spojencům německý útok. Paříž byla zachráněna a Němci, jak víme, nakonec válku nevyhráli.




Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

-->