Křižníkový tank AC3 Thunderbolt - australský ,,blesk" s vylepšeným motorem a výzbrojí skončil neúspěchem

Křižníkový tank AC3 Thunderbolt - australský ,,blesk&quote; s vylepšeným motorem a výzbrojí skončil neúspěchem
Autor: wikipedia, public domain|Popisek: AC 3 Thunderbolt
05 / 03 / 2020, 16:00

Australané zkonstruovali za druhé světové války křižníkový tank, který byl nástupcem AC1 Sentinel. Ambiciózní projekt však nakonec neskončil úspěchem, kdy se vyrobil pouze jediný tank.

Stejně jako Nový Zéland i Austrálie nedisponovala před vypuknutím druhé světové války moderními tanky či vozidly. Neměla ani průmyslovou základnu, která by umožňovala tanky vyrábět. To se však začíná měnit s blížící se válkou a japonským expanzionismem, který v určitou dobu ohrožoval Nový Zéland i Austrálii. Austrálie se rozhodla, že do výroby tanků bude sama investovat v domácích podmínkách. Začala tak vznikat myšlenka na výrobu křižníkového tanku, který dostal název AC1 Sentinel (Strážce).

Nový tankový projekt měl za úkol sestrojit AC3 Thunderbolt, nástupce Sentinelu. Thundebolt (,,Blesk") měl mít celkově upgradovaný design než Sentinel, silnější pancíř, výkonnější motor a především vylepšenou palebnou sílu. Na tanku se začalo pracovat na počátku 40. let, v roce 1943 spatřil světlo světa prototyp. Bohužel zůstalo pouze u tohoto jednoho tanku, protože ambiciózní projekt byl ukončen australskou vládou v roce 1943.

Tank o hmotnosti 29,5 tun byl 6,32 m dlouhý, 2,56 m vysoký a mohl převážet čtyřčlennou posádku. Vozidlo poháněl motor Perrier-Cadillac o výkonu 296 kW, maximální rychlost činila 56 km/h, dojezd 320 km. Co se týče výzbroje, Thunderbolt byl vybaven kanónem OQF 25 pounder, sekundární zbraňovou jednotku zajišťoval kulomet Vickers ráže 7,7 mm.

A to testování tanku až na drobné chyby v tanku dopadlo dobře, tudíž se předpokládalo se, že nový stroj bude ,,dobrým bojovým vozidlem s výbornou výzbrojí". Nicméně, ač původní plánem bylo poslat nový tank na bojiště, ukončení projektu způsobily finanční problémy a probíhající politická rivalita mezi armádou a ministerstvem vyzbrojování.

První Thunderbolty (25 kusů) se již začaly montovat, nicméně to již spadalo do doby, kdy bylo rozhodnuto ukončit tento projekt, z něhož zbyl již zmíněný jeden kus. Ten je umístěn v Australském válečném památníku v Canbeře.

 

Zdroj: tanks-encyclopedia.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace