foto: Picryl /LZ 130 Graf Zeppelin v letu
První světová válka v plném proudu a klíčovou roli v ní hrálo britské námořnictvo, které mělo za úkol zajistit životně důležité námořní trasy a také protivzdušnou obranu.
Pro první válečné Vánoce se stalo synonymem nečekané příměří na západní frontě a fotbalový zápas. Bohužel podobná situace jinde neplatila. Desítky tisíc mužů na plavidlech Royal Navy museli sloužit a plnit své povinnosti po celém světě. Vánoce v Královském námořnictvu měly dlouhodobou tradici a byly většinou naplněny jen lehkou službou, ke které patřila výzdoba lodi, bohoslužba, extra porce rumu, večeře, kterou podávali mužstvu důstojníci!
Za normální situace se válečné lodě plavily jen rutinně a prováděly pravidelné hlídky. Za války byla situace pochopitelně jiná. Bitevní křižníky H.M.S. Invincible a H.M.S. Inflexible se vracely podél pobřeží z vítězné bitvy o Falklandy, kde zlikvidovaly eskadru amdirála von Spee. Němci přišli o 2 pancéřové křižníky, 3 lehké křižníky a tři transportní lodě. Ztratili přes 2 000 mužů, zatímco britové jen deset. Desítky lodí po všech oceánech hlídaly obchodní cesty a snažily se zlikvidovat ty německé.
_British_Battleship.jpg)
Velmi se zapomíná na takzvané chráněné křižníky. Prakticky nepancéřované obchodní lodě, kterým byla na palubu instalována většinou velmi stará děla a jejichž úkolem byla hlídková činnost. Mnohé z nich byly na drsné linii vod mezi Grónskem a británií. Byla to obtížná, nebezpečná a zároveň nudná služba. Korzovat v určeném prostoru, spouštět čluny při kontrole proplouvajících lodí, zda nemají zboží pro Německo. Zároveň vytrvalé riziko, že se objeví německá válečná loď, proti které by neměly šanci. Využívání civilních trawlerů jako minolovek.
3. listopadu 1914 bombardovali německé bitevní křižníky Great Yarmouth. To v Británii vyvolalo obrovský poprask a obavy z invaze. Royal Navy musela reagovat. Hlídky v Severním moři byly samozřejmostí a na Vánoce bylo na moři asi sto lodí s 50 000 muži na palubách. Královské námořnictvo bylo navíc pověřeno protivzdušnou obranou země. Německé Zeppeliny již zvládly Británii bombardovat a prováděly rozsáhlou průzkumnou činnost. Londýn tedy na Štědrý den vyslal k německému pobřeží skupinu nosičů hydroplánů, aby v Cuxhavenu, v Dolním Sasku bombardovaly jejich základnu.

Němci ovšem reagovali promptně a zaútočili Zeppeliny na doprovodnou flotilu. Ani jeden útok nebyl úspěšný. Tři britští piloti byli zachráněni ponorkou, celá operace byla zmařena především hustým mlžným oparem. Ve stejnou chvíli se u Scarborough ozvala mohutná exploze. Minolovka H.M.T. Night Hawk najela na minu. Během několika vteřin se potopila. Pět mužů z 13 členů posádky už nikdo nikdy neviděl. Šestý zemřel dříve, než byl vytažen na břeh.
Na Štědrý den se nekonala žádná velká bitva, operace proti základně Zeppelinů byla neúspěšná, zdánlivě bezvýznamné potopení minolovky. Běžný den Royal Navy. Plný událostí a nebezpečí, která trvala až do roku 1918, kdy druhý největší konflikt v dějinách lidstva skončil. Naštěstí porážkou agresorů.
Zdroj: History Today
Tagy