V roce 1937 se z Nankingu stala jedna velká jatka. Japonci zde krutě zmasakrovali Číňany

V roce 1937 se z Nankingu stala jedna velká jatka. Japonci zde krutě zmasakrovali Číňany
Autor: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Japanese_looting_near_a_gate,_Nanking_massacre.JPG|Popisek: Nankingský masakr
06 / 07 / 2019, 16:30

Tzv. Nankingský masakr byl jedním z nejstrašnějších krveprolití v dějinách.

Málokterá událost v dějinách vzbudila mezinárodní odpor, jako byl tzv. Nankingský masakr, který se odehrál v prosinci 1937. Japonci zde ukázali bez přehánění svou pravou tvář.

Krvavé události se staly během druhé japonsko-čínské války v roce 1937, kdy si Japonci podrobili Nanking, který byl od roku 1928 hlavním městem Čínské republiky. Japonci záhy po obsazení města spustili neskutečně krvavá jatka, během nichž přišly o život civilisté, vojáci, které Japonci předtím zajali, a nebyly ušetřeny ani ženy a malé děti. Město Japonci navíc ,,důkladně" vyplenili a některé budovy vypálili.

7. prosince 1937 byl Nanking oblehnut Japonci, kteří jej za několik dnů dobyli. Číňané nedokázali využít početní převahy a nepříteli podlehli. Tím byl však osud města a jeho obyvatel zpečetěn. Zprvu to na strašlivý masakr, který se měl posléze odehrát, nevypadalo. Vojenský velitel armády v oblasti centrální Číny generál Iwane Macui totiž vydal rozkaz, že japonská vojska vstoupí do Nankingu pokojně a nedojde k žádnému rabování či masakru civilního obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že Macui byl nahrazen ve své funkci militantním princem Asakou, tento rozkaz už dále neplatil.

Místo toho japonští vojáci postupně shromažďovali své oběti - nejprve zajatce z řad vojáků, a pak i civilisty ze všech věkových skupin. Brzy nato se rozpoutalo krveprolití, které těžko snese přijatelné srovnání. Japonci začali masově popravovat zvlášť brutálním způsobem - předtím, než je zabily, byly oběti mučeny či mrzačeny. Ženy japonští vojáci hromadně znásilňovali a poté některé z nich odvlekli do armádních nevěstinců. Počet znásilněných žen se odhaduje až na 80 000. Japonci rovněž stínali Číňanům hlavy a dokonce pořádali ,,soutěže" v této zvrácené ,,disciplině".

Celkem se odhaduje, že počet mrtvých se pohybuje okolo 300 000 na spodní hranici, některé zdroje však uvádějí i přes 400 000 obětí. Japonci pak poměrně dlouho prohlašovali, že tato čísla jsou značně nadsazená až e počet obětí činil řádově tisíce.  Faktem však zůstává, že Nankingský masakr se stal jedním z největších masových krveprolití v dějinách vůbec a názorně demonstroval, jakou hodnotu má pro Japonce lidský život.

Po válce se konal tribunál s iniciátory Nankingského masakru, kteří byli za své jednání odsouzeni k trestu smrti. Některým dalším se však podařilo spravedlnosti uniknout, jak už to v těchto velkých soudních procesech někdy bývá.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace