Krvavý festival násilí v Babím Jaru. Příslušníci Einsatzgruppen sprovodili ze světa přes 30 tisíc židů

Krvavý festival násilí v Babím Jaru. Příslušníci Einsatzgruppen sprovodili ze světa přes 30 tisíc židů
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Masakr v Babím Jaru
22 / 09 / 2022, 10:00

V září 1941 se odehrál masakr, který měli na svědomí příslušníci tzv. Einsatzgruppen. Krvavé divadlo nepřežilo přes 30 tisíc kyjevských židů.

Po dobytí Kyjeva nacistickými vojáky v září 1941 bylo jasné, že se schyluje k jednomu z nejděsivějších masakrů v historii. O tom, co bude následovat, daly vědět nechvalně známé Einsatzgruppen, vojenské oddíly, jejichž úkol byl jasný - ,,očista" dobytého území od Židů, komunistů, Romů, partyzánů a dalších nepohodlných skupin obyvatelstva. Hlavně se však Einsatzgruppen zaměřovali na Židy, kterých žilo v Kyjevě několik desítek tisíc.

Na každou osobu dva náboje

Již několik dní po dobytí Kyjeva byla nacisty vydána vyhláška, podle které byli povinni všichni Židé v Kyjevě a jeho okolí se dostavit 29. září 1941 na roh Melnikové a Doktěrivské ulice. S sebou si měli vzít své osobní věci, dokumenty, ale také šperky či cennosti, jichž se pak nacisté zmocnili. Kdo by neuposlechl tento příkaz a nedostavil se na dané místo, měl být zastřelen.

Příslušníci Einsatzgruppen zpravidla vždy volili tyto záminky, aby se na jednom místě koncentrovalo co možná nejvyšší počet Židů. Ti neměli ponětí, co s nimi Einsatzgruppen provedou, domnívali se, že budou deportováni do pracovních táborů. To vse však nestalo a místo toho bylo rozhodnuto o fyzickém zlikvidování kyjevských a dalších skupin obyvatelstva ,,krvelačnými řezníky" z Einsatzgruppen.

O cyničnosti postupu Einsatzgruppen vypovídal i fakt, že na nadcházející krvavou operaci, která se odehrála 29.-30. září 1941, bylo vyčleněno 100 000 nábojů, které měly být použity. To odpovídalo dvěma nábojům na každou osobu. Těmi osobami byli míněni všichni - děti, ženy (i těhotné) či starci. Neměl být zkrátka ušetřen ve jménu fanatické nenávisti nikdo.

V předtuše neblahého konce

Když se kyjevští Židé shromáždili 29. září podle rozkazu na místě, byli postupně odváděni do rokle Babí Jar, která je vzdálená asi 3 kilometry od Kyjeva. To už většina z nich tušila, co bude následovat. Židé byli rozděleni do několika skupin, nacističtí uchvatitelé jim odebrali cennosti, šperky, které si přinesli na shromaždiště, osobní dokumenty. Židé se pak museli potupně svléct do naha a sestoupit do rokle smrti.
Dva dny pak probíhal stěží uvěřitelný masakr, jemuž padlo za oběť přes 33 tisíc Židů. A nejen jich. Příšlušníci Einsatzgruppen vraždili komunisty, Romy či partyzány. Těch bylo rovněž desetitisíce, takže celkové číslo masového vyvražďování se vyšplhalo na zhruba 200 000.

Masakr se snažila německá armáda zamlčet, na druhé straně se o něm svět dozvěděl díky některým členům Einsatzgruppen, pro něž bylo masové vraždění až příliš silným soustem.

Jatka měla upadnout v zapomnění

Sovětská politická špička se snažila o to, aby se o krvavých událostech pokud možno nevědělo, protože zejména 50. léta byla ve znamení antisemitské politiky a Stalin trpěl chorobnou paranoiou, že ho chtějí v připravovaném spiknutí zavraždit židovští lékaři. Z toho důvodu se nehodilo do sovětské propagandy, aby se veřejně o masakru mluvila. Proto se dlouho nedařilo postavit alespoň památník zavražděným. To se změnilo až s politickým uvolněním v následujících letech. V roce 1965 byla vyhlášena soutěž na památník, který by byl věnován všem obětem krvavých jatek. Ten byl nakonec odhalen až v roce 1976.

Zdroj: Warhistoryonline.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace