Plánoval Alexander Dubček připustit opozici v roce 1968?

Plánoval Alexander Dubček připustit opozici v roce 1968?
09 / 08 / 2018, 10:00

V těchto dnech si připomínáme 50. výročí invaze Varšavské pětky do Československa, čímž byl násilně přerván slibný proces tzv. Pražského jara. To znamenalo nebývalou svobodu ve společnosti, mělo však přirozeně i své limity zejména v mocenskopolitickém systému.

Reformní rok 1968 byl v sovětském bloku ojedinělým experimentem, který nenásledovala žádná ze zemí sovětských satelitů v Evropě. Tento proces postupně vykrystalizoval po zvolení Alexandera Dubčeka do čela ÚV KSČ v lednu 1968 poté, co byl režim Antonína Novotného zkompromitován. Do popředí se začali dostávat funkcionáři střední a mladší generace, kteří se nepošpinili politickými procesy na konci 40. a začátku 50. let.

psali jsme: Osudná Čierna nad Tisou: Brežněvův polibek smrti Dubčekovi

Dubček a spol. upřímně veřili tomu, že socialismus lze reformovat,zbavit jej dosavadních deformací a ,,otevřít" jej co nejširšímu spektru obyvatelstva. Měl vzniknout socialismus s ,,lidskou tváří", který by umožňoval každému občanovi plnou společenskou a politickou seberealizaci při existenci ústavou zaručených občanských a lidských práv. Co se týče politického systému, KSČ již neměla diktovat, ale vést, nicméně neměnnou konstantou měla být i nadále vedoucí úloha společnosti, zakotvená v ústavě z roku 1960. Na půdě Národní fronty se měly střetávat různé myšlenkové koncepce, do ,,hry" pak byly vtaženy i nekomunistické strany, které v reformním roce 1968 zažívaly svůj rozkvět (,,Na tvorbě státní politiky se podílí celá Národní fronta, politické strany, které ji tvoří, i společenské organizace").

psali jsme: Byl Dubček hrdinou, nebo zrádcem?

To vše bylo vtěleno do dubnového Akčního programu KSČ, který se však stal později pro Sověty ,,kontrarevoluční" platformou. Pro Dubčeka a další reformní politiky tak již nemohla být v daném kurzu přípustná cenzura a novináři tak dostali dříve nepoznanou svobodu ke své tvůrčí činnosti.

Oficiální opozice proti režimu však neměla nadále existovat, snahy o obnovu sociálně demokratické strany nakonec ztroskotaly. Vedení KSČ si dobře uvědomovalo, že připuštěním legální opozice by mohlo dojít k ohrožení mocenského monopolu, který byl nedotknutelný. Navíc by zcela určitě vyvstal tlak zdola na svobodné volby s pluralitní kandidátkou a další požadavky, které by mohly mocenský monopol KSČ v praxi demontovat. Tak daleko Dubček a spol. chtít přirozeně nechtěli, spokojili se s tím, že reformní proces podporovalo asi 90% občanů, kteří zažívali uvolnění společenských a politických poměrů v takové míře poprvé od roku 1948. Otázkou, kam by Dubček a další zašli, kdyby nedošlo k vojenskému vpádu 21. srpna 1968. Jestli by dále v probouzející se občanské společnosti uvolňovaly šrouby v mocenskopolitickém systému, nebo by je naopak musela utáhnout.

psali jsme: psali jsme: Měli osmašedesátníci naději na úspěch?

Z našeho pohledu se může zdát, že obrodný proces přinesl ve skutečnosti jen málo, na druhou stranu měřeno dobovou optikou se jednalo o nebývalý ,,příval" svobody, který byl násilně ukončen invazí vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Nastala tuhá normalizace, která zničila nadějný proces, jenž měl v dobovém kontextu vrátit socialismu prestiž.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte ví

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace