Kulomet, který byl nepříteli k smíchu. Chauchat vypadal na první pohled slibně

Kulomet, který byl nepříteli k smíchu. Chauchat vypadal na první pohled slibně
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: kulomet Chauchat
09 / 10 / 2021, 16:30

Chauchat je příkladem, jak se nemají konstruovat kulomety. Přesto si Francouzi od něj slibovali mnohé.

Francouzi těsně před vypuknutím války vsadili na zbraň Chauchat (Fusil Mitrailleur Modèle 1915), který měl vykompenzovat nízký počet lehkých samočinných zbraní. Samotný projekt se vyvíjel od začátku 20. století a stáli za ním konstruktéři Louis Chauchat a Charles Sutter.

Zbraň vypadala na první pohled slibně - byla lehká a poskytovala slušnou palebnou sílu při nízkých pořizovacích nákladech. Rovněž její výroba byla snadná. Ta probíhala v letech 1915-1922 a celkem spatřilo světlo světa přibližně 262 000 lehkých kulometů, resp. automatických pušek. Kadence činila 240 ran za minutu, úsťová rychlost 630 metrů metrů za sekundu a účinný dostřel asi 1 000 m.

Nicméně Chauchat trpěl řadou nedostatků, z nichž ten největší zcela jistě bylo zasekávání zbraně po vystřelení asi 300 nábojů. Vzhledem k tomu, že zbraň byla používána v první světové válce v podmínkách bahnitého a jiného terénu, došlo k zaseknutí už po 100 nábojích. V zákopech se navíc do Chauchatu dostávaly přirozeně nečistoty, které měly tentýž efekt, tedy zaseknutí zbraně a nemožnost pokračovat v boji.

V tomto směru konstruktéři nevěnovali patřičnou pozornost zásobníku Chauchatu, který byl vyroben z příliš tenkého plechu a mohlo poměrně snadno dojít k deformaci zásobníku či jeho vývodek. Na odstranění chyb se ještě pracovalo v závěru války, kdy vzniklo několik prototypů zásobníků, plně uzavřených a odolných proti nečistotě, ale objevily se již příliš pozdě na to, aby mohly být zařazeny do služby.

Na druhou stranu, i když zbraň trpěla mnoha nedodělky, na něž jsme upozornili výše, byla používána až do roku 1948. Důvod byl nasnadě, protože ze něj neexistovala ve své době adekvátní náhrada a státy, které Chauchat používaly, dokázaly využít jeho výhod. Mimochodem asi 130 zbraní přinesly domů československé legie po návratu z Ruska. Chauchaty si tak zabojovaly v řadě konfliktů jako například polsko-sovětské válce, ruské občanské válce, španělské občanské válce, druhé světové válce. Používány byly i v arabsko-izraelském konfliktu v roce 1948 na straně Sýrie, která se postavila proti Izraeli v rámci arabské koalice.

Někdy se hovoří o tom, že Chauchat byl nejhorší lehký kulomet/automatická puška v historii, nicméně to alespoň částečně kompenzovala řada výhod, které zbraň měla, a fakt, že byla používána až do roku 1948, kdy ,,přežila" obě války.

Zdroj: National Interest, Wikipedia

Tagy článku