Kupte dluhopisy, nebo zavlaje svastika. V simulovaném boji ve Winnipegu mašíroval Wehrmacht po Hitlerstrasse

Kupte dluhopisy, nebo zavlaje svastika. V simulovaném boji ve Winnipegu mašíroval Wehrmacht po Hitlerstrasse
Autor fotografie: Western Canada Pictorial Index|Popisek: "Nacisté" kontrolují prodejce novin
08 / 07 / 2020, 10:00

19. února 1942 vojáci pod velením plukovníka Ericha von Neurenberg vztyčili v dobytém kanadském Winnipegu vítězně vlajku nacistického Německa. Město padlo po statečném odporu několika kanadských jednotek do německých rukou. Na území města byla zavedena německá správa a stanné právo. Zákaz vycházení od 21:30 do rozednění. Shromažďovací právo bylo omezeno na osm osob. Dobyvatelé neponechali nic náhodě. Konfiskovali automobily, zabavovali kanadské vlajky, farmáři budou registrovat svou produkci u úřadů. Každý majitel domu ubytuje pět vojáků. Držení zbraní bylo trestáno smrtí. Winnipeg v provincii Manitoba tak na vlastní kůži poznal, jaký osud potkal česká, polská, holandská nebo francouzská města.

Udržování a výstavba ozbrojených sil, výhled na invazi do Evropy a osvobození nacistickým Německem okupovaných zemí. Válečné výdaje vzdorujících zemí byly značné a standardní výběr daní k jejich placení nepostačoval. Jednou z cest, jak se s nimi vypořádávat, byly vydávané dluhopisy, tzv. Victory Bonds, které jen v Kanadě pokryly spolu s válečnými úspornými certifikáty až polovinu potřeb. Kanada vyhlásila válku Německu 10. září 1939 a první dluhopisy byly vydány v únoru 1940. Svého cíle: vybrat 20 milionů dolarů dosáhly během dvou dnů. Jejich prodej byl marketingově podporován mj. různými veřejnými akcemi, jejichž cílem bylo motivovat obyvatelstvo k vlasteneckému nakupování dluhopisů. Se zřejmě nejpozoruhodnější akcí svého druhu přišli právě ve Winnipegu. Nazvali ji "If Day" (Den kdyby).

Program byl součástí druhé kampaně za výběr prostředků, kterou kanadské úřady během druhé světové války spustily 16. února 1942. Cílem pro Winnipeg bylo vybrat 24,5 milionu dolarů. Město mělo v roce 1942 asi čtvrt milionu obyvatel. Aby organizátoři rozdmýchali vlasteneckého ducha a podpořili ochotu lidí dluhopisy nakupovat, rozhodli se dobrému městu předvést válku. Dnes bychom takový pokus zřejmě nazvali re-enactmentem. Měřítko bylo ovšem nevídané.

Akce se účastnilo 3500 vojáků kanadských ozbrojených sil. Mezi zúčastněnými jednotkami byl 18. (manitobský) pluk obrněných automobilů, Královští winnipegští střelci, Winnipegská lehká pěchota, prestižní pluk Queen's Own Cameron Highlanders of Canada, ženisté, signalisté a na tři stovky veteránů z první světové války, které doplnili záložníci a dobrovolníci z řad civilistů. Německé jednotky byly tvořeny mladými dobrovolníky v kostýmech, které byly za tím účelem vypůjčeny v Hollywoodu. Rozpočet akce dosahoval výše 3000 dolarů.

video: youtube

Invaze byla zahájena v 5 hodin 30 minut ráno 19. února 1942, kdy byl obsazen městský rozhlas. O hodinu a půl později se rozezněly sirény ohlašující letecký poplach a byla přerušena dodávka elektrického proudu. Město bylo napadeno několika letouny a zazněly výbuchy připravené pyrotechniky. Pozemní útok začal krátce na to. Postupně prolomil za intenzívní palby vnější perimetr obrany ležící asi 5 km od centra města. Bylo "zničeno" několik mostů. Boje se účastnily také lehké tanky a protiletadlové dělostřelectvo. Provizorní obvaziště kromě různým hereckým nadáním obdařeným "zraněným" poskytlo pomoc také dvěma skutečně raněným: jeden z vojáků si vymkl kotník. A jedna žena se během ranního přerušení dodávky proudu ve tmě řízla do palce, když připravovala toast.

Obránci se "Němcům" vzdali v bezvýchodné situaci po statečném odporu v 9 hodin 30 minut, jak předpokládal scénář. Pro město začaly krušné okamžiky. Někteří občané byli internováni, premiér provincie John Bracken, několik členů vlády, představitelé města včetně starosty Johna Queena a norského a amerického velvyslance byli zatčeni. Radnímu McCleanovi se podařilo uniknout, ale byl dopaden a nepopraven. Britská vlajka v Lower Fort Garry byla nahrazena vlajkou nacistickou a Winnipeg byl přejmenován na Himmlerstadt a Hlavní ulice se stala Hitlerstrasse. Kromě dalšího byl vydán zákaz bohoslužeb a kněží, kteří neuposlechli, byli zatčeni. Winnipeg Tribune vyšel jako Das Winnipeger Lügenblatt, celé vydání bylo cenzurováno a titulní strana byla německy. Noviny informovaly, že "Nacisté, jako Der Führer, jsou trpěliví a tolerantní, ale JEJICH TRPĚLIVOST RYCHLE VYČERPÁVAT SE." Rádio vysílalo program "Svastika nad Kanadou" s vojenskými pochody a výňatky z Hitlerových projevů.

Před veřejnou knihovnou byly páleny knihy (šlo o předem vybrané poškozené svazky určené k vyřazení). Objevily se Říšské marky, které nahradily Kanadský dolar. Program končil v půl šesté odpoledne propuštěním vězňů, přehlídkou a projevy. Na nesených transparentech byly nápisy "Toto se zde nesmí stát" a "Kupujte Victory bondy". Za jediný den bylo vybráno 3,2 milionu dolarů a cíle 24 milionů bylo dosaženo o pět dní později. V celé Manitobě bylo vybráno 60 milionů, o 15 víc než bylo plánováno. Podobná, ale rozsahem menší akce pak proběhla ještě ve Vancouveru.

Tagy článku