Kurský fantom: Z obyčejné vojínky velitelkou tanku T-34 a z Tigerů létaly součástky

Kurský fantom: Z obyčejné vojínky velitelkou tanku T-34 a z Tigerů létaly součástky
Autor: Wikipedia|Popisek: Alexandra Samusenková
28 / 05 / 2020, 10:00

Aleksandra Samusenková se proslavila jako velitelka tanku T-34 a vyznamenala se zvlášť v bitvě u Kurska. Její osud se však nešťastně naplnil těsně před koncem války.

Tankových velitelů měl Sovětský svaz během druhé světové války poměrně hodně, daleko méně však již tankových velitelek. Jednou z nich se stala ve velmi mladém věku i Alexandra Samusenková. Ta toužila vyhnat německé invazory ze své vlasti a hodlala pro to udělat prakticky cokoliv, i bojovat proti nim v tanku.

Narodila se v roce 1922 a už od útlého mládí ji to táhlo do armády. Nejprve začínala u pěchoty jako obyčejná vojínka a účastnila se například Zimní války, která začala v roce 1939. Samusenková však mířila výše a zatoužila bojovat po napadení Sovětského svazu německými vojsky proti nepříteli v tanku. Její sen se jí splnil, když úspěšně absolvovala tankovou akademii a byla přidělena k 1. gardové tankové brigádě, kde sloužila jako spojovací důstojník. Později na řadu přišly skutečné bitvy v tanku T-34, když se Samusenková stává jedinou tankistkou ve své jednotce.

Samusenková se zvlášť vyznamenala v bitvě u Kurska v roce 1943, který byl přelomovým bodem druhé světové války. Na počátku bitvy zvolala, že ,,není už cesty zpět." a pustila se svými spolubojovníky do bojové několikahodinové vřavy. Neohrožená velitelka tanku si počínala chladnokrevně a vyřídila tři tanky Tiger. Za to byla dekorována Řádem rudé hvězdy a Řádem Vlastenecké války první třídy.

Zajímavou epizodou v životě Samusenkové bylo setkání s americkým vojákem Josephem Beyrlem, který utekl z německého zajateckého tábora. Beyrle v lednu 1945 narazil na 1. gardovou tankovou brigádu i se Samusenkovou. Beyrle se pak snažil Samusenkovou a další zástupce ze sovětské jednotky přesvědčit, aby mohl v ní také bojovat proti společnému nepříteli.

I když v této situaci hrála určitou roli jazyková bariéra, Samusenková a její spolubojovníci pochopili, o co Beyrlemu šlo, a nakonec byl přijat do sovětské jednotky. Beyrle se tak stal zřejmě jediným vojákem, který sloužil v americké i sovětské armádě během druhé světové války. Jeho schopnosti pak 1. gardová tanková brigáda beze zbytku využila. Beyrle však také Samusenkové sdělil smutnou zprávu, že přišla o manžela a větší část rodiny.

Sama tanková velitelka se však rovněž nedožila konce války. Její smrt je tak trochu obestřena nejasnostmi. Nejpravděpodobnější verzí je ta, kdy Samusenkovou během Východopomořanské operace na sklonku války přejel sovětský tank, který ji a další vojáky ve tmě neviděl. Tuto verzi pak potvrdil  válečný veterán Pjotr Demidov. Samusenková je pohřbena ve městě Łobez.

 


Zdroj: ww2gravestone.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace