Kurt Bolender: Z kovářského učně vraždícím monstrem. Příslušník SS se podílel na vyvraždění skoro 90 000 židů, po válce se sám prohlásil za mrtvého

Kurt Bolender: Z kovářského učně vraždícím monstrem. Příslušník SS se podílel na vyvraždění skoro 90 000 židů, po válce se sám prohlásil za mrtvého
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Koncentrační tábor Sobibor
26 / 09 / 2021, 16:00

Esesák Kurt Bolender se řadí mezi ty, kteří mají velký podíl na genocidě židů. Podle odhadů se tento ,,kat ze Sobiboru" podílel na smrti skoro 90 000 židů, osobně zavraždil 360 z nich.

Kurt Bolender, který se narodil v roce 1912 v Duisburgu, byl kovářským učněm. Nicméně vidina této práce jej osobně nijak neuspokojovala, a tak se rozhodl přidat k NSDAP, která poskytla jeho ambicím poměrně široký prostor. Bolender se později v prvním válečném roce připojil k organizaci SS Totenkopfverbände, jež byla v Německu zodpovědná za správu správu nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Velmi dobře vycvičená jednotka byla nechvalně proslulá svým brutálním násilím a podílela se aktivně na válečných zločinech.

Bolender tak sešel z cesty ,,spořádaného občana", což dokumentovalo i fakt, že se stal i součástí programu T-4. Ten byl určen k likvidaci postižených Němců,, kteří nevyhovovali oficiální nacistické doktrině o ,,rasové hygieně". Program si ,,připsal na konto" do roku 1945 až 250 000 postižených. Bolender zde odvedl vskutku špinavou práci, když byl pověřen kremací obětí programu T-4, ale asistoval také samotným vraždám, které se děly v plynových komorách.

Bolender se posléze přesunul do vyhlazovacího koncentračního tábora Sobibor, kde patřil k nejvíce obávaným důstojníkům SS. Osobně dohlížel na proces plynování židů a jejich kremace. Důvěru mu svěřila další obávaná figura koncentračního tábora - dozorce Franz Stangl, přezdívaný ,,Bílá smrt", který se měl spolupodílet na vraždě nejméně 400 000 lidí. V prosinci 1942 byl dočasně Bolender zbaven svých povinností a poslán do vězení, protože měl nevybíravými prostředky zastrašovat svědka ve svém rozvodovém procesu. Poté horlivý esesák sloužil v pracovním táboře v polské Dorohuczi, a následně v italském Terstu.

Protože se mílovými kroky blížil konec druhé světové války, vyvstala otázka, jak se vyhnout případnému válečnému tribunálu. Bolender na sebe vzal falešnou identitu v domnění, že se vyhne spravedlnosti. Nekontaktoval ani svou rodinu, příbuzné a sám se prohlásil za mrtvého.

Nicméně ani tato na první pohled důmyslná přetvářka a lži mu nepomohly, protože v roce 1961, 16 let po skončení války, byl poznán, když pracoval jako vyhazovač v jednom německém nočním klubu. Bolender byl okamžitě zajištěn a v roce 1965 se s ním a dalšími 11 esesáky ze Sobiboru konal soud. V jeho průběhu Bolender lhal, že v Sobiboru nikdy nebyl a bojoval proti partyzánům u Lublinu. Pod tíhou důkazů se však nakonec přiznal. 

Trest si nakonec neodseděl. V roce 1966 se oběsil ve své cele, a ještě před sebevraždou stačil na lístek napsat, že je nevinný. Opak byl v tomto případě pravdou a bývalý nelítostný důstojník SS se zapsal do historie jako zločinec, který se podílel na smrti skoro 90 000 židů, přičemž 360 jich osobně zavraždil.

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace