KVH 16. obrněná divize US Army rekonstruuje tank M4 Sherman

KVH 16. obrněná divize US Army rekonstruuje tank M4 Sherman
Autor fotografie: Pavel Rogl, fb KVH 16. obrněné divize|Popisek: M4A4 Sherman v procesu obnovy
12 / 11 / 2018, 16:00

Klub vojenské historie 16. obrněné divize Americké armády 2. světové války rekonstruuje v Argentině jedním ze svých členů pořízený a na jaře 2018 do České republiky dopravený americký střední tank M4 Sherman. Kromě stíhače tanků M36 Jackson a lehkého tanku M3A1 Stuart z majetku VHÚ Praha, které se pravidelně objevují v ukázkách vojenské historie nebo při Slavnostech svobody v Plzni, tak budeme mít záhy příležitost obdivovat také Shermana, a to ve verzi M4A4, která namísto britského 17liberního kanónu dostane původní americký 75mm kanón M3.

Jak píše klub na svém webu: ikonou americké armády, vedle Jeepu a motocyklu Harley-Davidson, byl střední tank série M4, všeobecně známý jako Sherman. Do výzbroje U.S. Army byl zařazen 5. září 1941 a jeho výroba pokračovala po celou dobu druhé světové války. Své bojové jméno dostal po slavném generálu americké občanské války a pozdějšímu náčelníku štábu Armády Spojených států, Williamu T. Shermanovi (1820-1891). Tanky M4 Sherman vyráběly firmy Chrysler, Ford, GM a dodávaly je pro americké, britské i sovětské jednotky. Vyrobené množství přesáhlo 40 000 kusů a vyráběly se v mnoha variantách. Tanky Sherman používaly pět typů různých motorů, v benzinové i naftové verzi, umístěné v zadní části vozidla. Nástavby byly zpočátku svařované, později i lité, s jednodílným nebo třídílným šroubovaným předkem.

Psali jsme: Friends Fest: přátelský festival plný Ameriky

Hlavní výzbrojí byl kanón, zpočátku ráže 75 mm. Boje v Africe ukázaly, že ráže 75 mm nemá dostatečný výkon proti nové generaci německých středních tanků Panzer IV, proto od konce roku 1942 byl zaveden účinnější kanón 76 mm s vysokou úsťovou rychlostí. Kromě toho spojenci a US Marine Corps si nechávaly montovat i kanóny jiné ráže. V čelním pancíři v polokulovém štítu byl umístěn kulomet na vlastní ochranu před pěchotou. Tank byl konstruhovaný s cílem, aby bylo možné zavést masovou výrobu a plynulé dodávky komponentů a rozměry i hmotnost byly optimalizovány s ohledem na přepravitelnost námořními loděmi i výsadkovými čluny. Tato kritéria omezila mohutnost pancéřování a proto Shermany měly v porovnání s německými tanky menší pasivní ochranu. Nedostatek vyrovnával velký počet tanků, který dokázali Američané vyprodukovat.

Osádka byla pětičlenná. V trupu seděli řidič s pomocníkem/kulometčíkem, ve věži velitel, střelec a nabíječ.

Pavel Rogl, člen KVH 16. obrněné divize, zakoupil v Argentině a dovezl do České republiky na jaře 2018 tank M4A4 Sherman. V současné době prochází vozidlo kompletní rekonstrukcí, která ho uvede do původního stavu. Zde několik fotek, ostatní najdete na facebooku 16. obrněné divize:

Sherman

Sherman

Sherman

Sherman

Sherman

Tagy článku