Lávra - kulturní bohatství Kyjeva, které stojí za vidění

Lávra - kulturní bohatství Kyjeva, které stojí za vidění
24 / 05 / 2018, 10:00

Velké množství chrámů se zlatými kopulemi, prostor z něhož jste schopni vidět Kyjev a jeho historii, to je lávra. Ve středověku byla významným kulturním centrem (archimandrita Jelisej Pletěněckij zde provozoval tiskárnu, která sehrála velkou roli v rozvoji ruské literatury) a dnes je sídlem metropolity Volodymyra (Viktor Sabodan), duchovního vůdce ukrajinské pravoslavné církve (Moskevský patriarchát).

Název pochází od slova пещера (jeskyně), protože původně žili mniši v labyrintu podzemních jeskyní, až později nad nimi byly postaveny chrámy. Dominantou areálu, který je vysokým srázem rozdělen na horní a dolní lávru, je 96,5 metru vysoká zvonice. Architektonicky nejcennějšími stavbami jsou Uspenský chrám a refektář. Součástí lávry je také Chrám Spasitele na Berestovu, ačkoli leží mimo její zdi.

Komunistický režim klášter v roce 1930 zrušil a proměnil v muzeum. Komplex lávry byl vážně poškozen za bojů v druhé světové válce, znovu byl vysvěcen v roce 1988 v rámci oslav tisíce let od přijetí křesťanství na Kyjevské Rusi. Po nepovedené rekonstrukci ze začátku 21. století začala lávra chátrat.  

psali jsme: Ukrajinu dusí démony krvavé minulosti

V roce 2007 byla zvolena jedním z tzv. sedmi divů Ukrajiny. Podle kláštera je okolní část Kyjeva oficiálně pojmenována Pečerský rajón. V areálu lávry je pochován ruský předseda vlády Pjotr Stolypin.

socha2

V blízkosti starobylých chrámů se tyčí socha nazvaná Matka vlast jako pozůstatek ruského panování na Ukrajině. Matka vlast, jak ji místní obyvatelé hrdě nazývají, se tyčí nad celým Kyjeva a je orientačním bodem pro všechny návštěvníky Kyjeva, ať již ze zahraničí nebo Ukrajiny. Je nutné podotknout, že Ukrajina je hrdá země a obyvatelé velmi hrdí na zemi, z které pocházejí. Pokud přijedete do Kyjeva o svátcích nebo o víkendu, budete muset počítat s neuvěřitelným množstvím turistů i místních obyvatel, kteří korzují po širokých bulvárech.

Matka Vlast je zpodobněna jako antická bohyně vítězství Níké – vpřed kráčející žena v rozevlátém rouchu, ve zdvižené pravé ruce svírající meč. Je to alegorie Vlasti, volající své syny do boje s nepřítelem. Celková výška sochy činí 85 metrů,  samotná postava měří na výšku 52 metrů a dalších 33 metrů má její meč. Socha stojí volně na nevysokém podstavci a není k němu nijak připevněna. Dílo vytvořili sochař J. V. Vučetič a inženýr N. V. Nikitin. Určitá nejistota dosud panuje ohledně postavy, která byla předlohou tohoto monumentálního díla. Coby možné inspirace jsou zmiňovány tři ženy: atletka Nina Dumbadze, která se jako jedna z prvních sovětských sportovkyň mohla prosadit na mezinárodním fóru, manželka sochaře Vera Vučetičová a, jak se nedávno ukázalo, šestadvacetiletá servírka restaurace Volgograd Valentina Izotovová.

Na jaře 2017 začal komplexní program obnovy památníku v ceně dvou miliard rublů. Rok a půl byla socha uzavřena lešením a pokryta ochrannou sítí, socha byla namalovaná na plátně lešení. Všechny vzniklé trhliny musely být opraveny a bylo obnoveno více než 6 000 m² betonového povrchu.

My se však nehodláme zabývat současnou geopolitickou situací na Ukrajině, ale budeme se věnovat tomu, co je mimo jiné předmětem zájmu Security magazínu. Ukrajina a samotný Kyjev poskytuje možnost vidět neuvěřitelné množství vojenské techniky, která skutečně prošla boji druhé světové války či vojenskou technikou 50 let, která vychází z ruské bojové techniky.

sousoší

Budeme se věnovat vizuálně a detailně konfliktu v Afghánistánu, respektive technice, která tam skutečně byla nasazena a jejíž věrohodnost je nepopiratelná. A byť se opět jedná o ruskou vojenskou techniku, domnívám se, že jsou zde modely, které stojí za zmínku.

V další části se pokusíme zmapovat vojenskou techniku před druhou světovou válkou a techniku, která touto válkou prošla, ať se již jedná o bojová vozidla pěchoty nebo tanky a jiné zvláštnosti, kterými muzeum válečné techniky na lávře disponuje.

tank

Pokud se budeme chtít dostat k vojenskému či vlastně vojenským muzeím, můžeme přicházet směrem od monumentální sochy Matky vlast. Ta je skutečně monumentální a při detailnějším pohledu vás může překvapit, že na štítu má srp s kladivem! Cesta vás sama navede okolo muzea 2. světové války, kde jsou převážně umístěny ruční palné zbraně a dobové uniformy. Součástí tohoto muzea je ve spodním patře muzeum současné tzv. protiteroristické operace na východě Ukrajiny. Tomu se budeme věnovat později.

Od muzea sejdete k obrovské mramorové ploše, kde vás uvítají vojáci s druhé světové války vylití z betonu. Jejich skulptura je obrovská a neuvěřitelná. Představuje útočný oddíl uprostřed válečné vřavy. Dle mého soudu se jedná o čistě ruský počin.

psali jsme: Lucké vojenské muzeum nabízí průřez historií sovětské a ukrajinské armády

O 20 metrů dále se nachází průchod uprostřed skal. Ten lemují po obou stranách bronzová sousoší účastníků druhé světové války. Sochy jsou z bronzu a měří cca 4 až 5 metrů a působí ohromujícím dojmem.

sousoiší2

Když projdete tímto sousoším, po 20 metrech se dostanete k muzeu bojové techniky. První, co z muzea uvidíte, je část obrněného vlaku. Vlastně se jedná pouze o jeden vagón, který je po obou stranách osazen věží z tanku T-34. Uprostřed vagonu je volný prostor, pravděpodobně pro výsadek.

Ještě před vstupem do muzea vás překvapí tank dětské velikosti s osádkou pro dva muže a kulometným postem.

Bojové techniky je nepřeberné množství a jednotlivým kusům se budeme věnovat v následujících článcích.

Zhruba po 100 metrech dojdete k dalšímu muzeu, které se věnuje bojové technice reálně nasazené v Afghánistánu.

Pokračování příště...

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: Luděk Vokál

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace