Samopal, puška i lehký kulomet. Legendární útočná puška Sturmgewehr 44 (STG 44)

Samopal, puška i lehký kulomet. Legendární útočná puška Sturmgewehr 44 (STG 44)
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 146-1979-118-55 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de,
27 / 10 / 2019, 10:00

STG 44 byla německá útočná puška, vyvinutá a používaná během druhé světové války a dlouhé roky po ní. Tato puška byla univerzální v tom, že se mohla používat jako samopal, puška i lehký kulomet a ve všech variantách vykazovala nadprůměrné výsledky.

Vývoj

Puška byla navržená v roce 1942, o rok později se začalo na podnět Alberta Speera se sériovou výrobou. Konstruktérem zbraně byl Hugo Schmeisser. Puška dostala název MP 43.

Adolf Hitler nesouhlasil se zavedením této pušky, protože v období let 1942 - 1944 bylo rozpracováno velmi mnoho nových zbraní, a to se nacistickému diktátorovi nezamlouvalo. V dubnu 1944 tak nařídil, aby se puška přejmenovala na MP 44.

Když se Hitler v červenci 1944 na poradě o situaci na východní frontě zeptal, co jeho armáda v dané chvíli potřebuje, dostal odpověď, že více těchto pušek. Údajně si z této útočné pušky sám zastřílel. Každopádně ho to přesvědčilo, aby se pušek MP 44 začalo vyrábět více, a co bylo hlavní - aby se zařadila do výzbroje. Název MP 44 se změnil na Sturmgewehr 44 – (STG 44).


Využití

Tuto útočnou pušku ze začátku používala jen Wafen SS, elitní jednotky a Hitlerovi strážci v bunkru v Berlíně. Když se začala vyrábět v dostatečných množstvích, byla zařazená do výzbroje téměř každé jednotky.

Používala se i po skončení války, hlavne v československé armádě, v níž ještě v roce 1950 bylo okolo 20 000 kusů. Taktéž ji používala i východoněmecká armáda a mnoho států v Africe.

Konstrukce této zbraně sa stala inspirací pro mnoho konstruktérů zbraní po druhé světové války, například slavný M. T. Kalašnikov při konstrukci legendární zbraně AK – 47 se inspiroval právě touto zbraní.


Technické údaje:

Kalibr: 7,92 mm
Úsťová rychlost: 685 m/S
Rychlosť palby: 500 výstřelů za minutu
Délka: 940mm
Hmotnost s plným zásobníkem: 5,5kg
Kapacita zásobnic: 30 nábojů
Efektivní dostřel: cca 400 metrů
Maximální dostřel: 2 400 metrů
Počet vyrobených kusů: přibližně 425 000

zdroje: wwiiafterwwii, Tacretailer.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace