Samopal Thompson, legendární zbraň, bez níž neudělal Al Capone ani krok

Samopal Thompson, legendární zbraň, bez níž neudělal Al Capone ani krok
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: samopal Thompson
16 / 04 / 2018, 17:00

Samopal Thompson používali ve 20. a 30. letech američtí gangsteři, hlavně Al Capone, ale nejen oni. Své využití našel samopal i mezi vojáky či policisty. ,,Nepohrdli" jím ani slavní bankovní lupiči, jakým byl například John Dillinger.

Legendární samopal viděl asi opravdu každý. Ať už v amerických gangsterkách nebo třeba v muzeu. Samopal Thompson byl nezbytnou součástí amerických gangsterů, vojáků či policistů. Je málo známým faktem, že samopal Thompson model M1921 vlastnil i spisovatel Ernest Hemingway. Širší uplatnění našel i ve válce.

Kde hledat původ této legendární zbraně? Za samopalem stojí americký generál John Taliaferro Thompson, který se v roce 1915 nejdříve zamýšlel nas nad kulometem (později samopalem), který by byla lehký, efektivní a našel by uplatnění v právě zuřící první světové válce. V této době bojovali američtí vojáci s puškami s bajonetem, které sice byly účinné na delší vzdálenosti, ale nehodily se pro první světovou válku, která byla do značné míry konfliktem zákopovým.

související: Kalašnikov vyhrál konkurs na nový ruský samopal – bude to AK-12

V roce 1916 Thompson založil společnost a sestrojil prototyp nazvaný ,,Anihilátor". Prvním modelem, který byl určen do výroby, se stal samopal M1921 v roce 1921. Tato zbraň byla schopná střílet kadencí 800 nábojů za minutu.

Celkem jich bylo vyrobeno 15 000, nicméně zisky z jeho prodejů byly zklamáním, protože samopal se stal kvůli své vysoké ceně pro zákazníky málo dostupným zbožím. Na začátku roku 1921 stál samopal 200 dolarů, což je na dnešní přepočet 2 300 dolarů. To však nezabránilo, aby si M 1921 ,,oblíbil" slavný americký bankovní lupič John Dillinger.

psali jsme: Dvojí výročí jednoho kulometuLegendární zbraň z amerických gangsterek: Samopal Thompson

Situace k lepšímu se začala obracet až v roce 1939 s vypuknutím druhé světové války, kdy se britská vláda rozhodla zakoupit M1928, vylepšenou verzi M1921 po tisících. Stala pro britské vojáky spolehlivou a efektivní zbraní. Ale nejen pro ně. Samopaly Thompson používali i Američané, Kanaďané, Australané ,ale i například speciální jednotky jako Commandos nebo Rangers.

Během vietnamské války byli někteří vojáci z jihu ozbrojeni samopaly Thompson. Používali ji však i američtí vojáci, zejména průzkumníci. Až později byly tyto legendární samopaly vystřídány známými puškami M16.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace