Lehký tank Praga LTH - nejvýznamnější obrněná síla švýcarské armády během druhé světové války

Lehký tank Praga LTH  - nejvýznamnější obrněná síla švýcarské armády během druhé světové války
Popisek: tank LTH
12 / 01 / 2020, 10:00

Praga LTH byl lehký tank, který vznikl v dílně ČKD-Praga a byl určeno pro exportní účely, konkrétně pro švýcarskou armádu. Tam byla vozidla pod označením Panzerwagen 39 zařazena do tří nových průzkumných rot lehkých pěších brigád.

Tank LTH (Lehký Tank Helvetia) byl úspěšný exportní artikl, který vznikl v dílně ČKD-Praga. 30. léta celkově přinesla zvýšený zahraniční zájem o československé zbrojní produkty -  zbraně, letadla či tanky. Například o tančík AH-IV brzy projevila zájem řada států jako například Rumunsko, které si objednalo 36 kusů, či Írán, jenž si objednal 50 jednotek AH-IV a jeden prototyp.

Lehký tank LTH byl pak přímo určen pro Švýcarsko, které vyhlásilo v polovině 30. let soutěž na 24 lehkých tanků pro svou armádu. Ze soutěže vzešla vítězně právě ČKD a v roce 1936 obdržela předběžnou objednávku. O rok později byla podepsána smlouva na zmíněných 24 jednotek. Ve švýcarské armádě měla sloužit vozidla, která dostala tamější motor, pod označením Panzerwagen 39.

Prototyp tanku byl hotov počátkem března 1938, načež se podrobil zkouškám v Československu i Švýcarsku. Po úspěšném ukončení testové fáze bylo přikročeno k sériové výrobě tanku a první dva stroje dostalo Švýcarsko v předvečer okupace Československa, v lednu 1939. Během dubna 1939 pak byla dokončena celá dodávka vozidel.

Vozidlo pro tříčlennou posádku bylo 4,26 m dlouhé, 2 m široké a 2,10 m vysoké. Maximální rychlost tanku činila 45 km/h, dojezd (po silnici) 200 km. Pohonnou jednotku tvořil švýcarský motor Saurer CT2D o výkonu 125 koní nebo švédský Scania-Vabis 1664/5. Pokud hovoříme o výzbroji lehkého tanku, tu tvořil jako hlavní zbraň kanón Pzw. Kan. 38 ráže 24 mm, sekundární zbraní byly 2 kulomety Pz Mg 38 ráže 7,5 mm. a 1 kulomet Lmg 25. Celá výzbroj byla, jak už jsme uvedli, švýcarské provenience.

Tanky Panzerwagen 39 byly zařazeny do tří nových průzkumných rot lehkých pěších brigád a tvořily během druhé světové války nejvýznamnější obrněnou sílu země helvétského kříže. Nicméně vzhledem k faktu, že Švýcarsko zůstalo po dobu války neutrální, nedošlo k přímému nasazení tanků do boje. Z aktivní služby pak byly vyřazeny až na počátku 50. let.

 

 

Tagy článku